Skip to content

Pooseum

Malé múzeum venované odstraňovaniu tabu zo všetkého, čo súvisí s výkalmi.

Približná doba čítania: 2 minúty

Vedel si, že niektoré druhy húseníc dokážu vypúšťať svoje výkaly až štyri metre ďaleko od seba? Práve tento zábavný fakt inšpiroval Karin Koch k otvoreniu Pooseum, malého vedeckého múzea v Austrálii venovaného zvieracím výkalom.

Vzorky výkalov sú tu k videniu – nie k čuchaniu – vrátane bizarných výkalov vombatov v tvare štvorca, či skamenenej hmoty dinosaurieho trusu. Informačné panely poskytujú všetko, čo si kedy chcel vedieť o tom, ako identifikovať zvierací trus, o využití trusu a o tom, ktoré potraviny obsahujú výkaly. (Pomôcka: väčšina potravín, v ktorých je ako zložka uvedený vanilín.)

Pooseum

Cieľom múzea je vzdelávať verejnosť vo všetkých otázkach týkajúcich sa pohybu čriev a odstraňovať stigmatizáciu výkalov vo všeobecnosti. Ľudia sa môžu pozerať na svoje výkaly ako na ukazovateľ celkového zdravotného stavu a zvieratá používajú svoje vlastné výkaly, ako aj výkaly iných druhov na rôzne účely vrátane potravy, rituálov párenia, dokonca aj na bývanie.

Pooseum

Karin Koch dúfa, že ľudia budú odchádzať z Pooseum s väčším porozumením pre túto veľmi dôležitú telesnú funkciu a možno sa budú vedieť pozrieť ďalej než na nechutné, tabuizované aspekty vyprázdňovania a namiesto toho budú rešpektovať mnohé veci, ktoré výkaly ponúkajú.

Austrália ponúka ďalšie miesta

Austrália - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Australia
Hlavné mesto: Canberra
Úradné jazyky: angličtina
Štátne zriadenie: parlamentná konštitučná monarchia
Dátum vzniku: 26. január 1788
Rozloha: 7692024 km²
Časové pásmo: UTC +10:00
Mena: austrálsky dolár (= 100 centov)
Kód meny: AUD
Kurz (za 1 € dostaneš): 1.628 AUD
Medzinárodný kód krajiny: AUS/AU
Internetová doména: .au
Predvoľba telefónneho čísla: +61