Skip to content

Maják Lindau

Hoci sa maják v Lindau nazýva Nový maják v Lindau, rozhodne nie je nový.

Približná doba čítania: 3 minúty

Mesto Lindau je poslednou turistickou zástavkou v nemeckom Bavorsku a za vodami Bodamského jazera už zďaleka vidieť rakúske mesto Bregenz. Rovnako Lindau hraničí so susedným Švajčiarskom. Historický lodný prístav je najfrekventovanejším miestom v meste, keďže leží na významnom ostrove najväčšieho nemeckého jazera.

Neuer Lindauer Leuchtturm

Stále funkčný a pre lodnú dopravu nenahraditeľný prístav mal pred výstavbou majáka zdroj svetelného orientačného bodu na vrchole veže Mangturm. V rozpätí rokov 1853 až 1856 sa budoval nový maják, ktorý bol umiestnený vo väčšej vzdialenosti od zastavanej časti mesta, a tak sa stal ľahšie rozoznateľným pre prichádzajúcich námorníkov. O stavbu vysokú 33 metrov sa nepretržite staral strážca majáka, ktorý manuálne riadil hmlový roh, zvon aj intenzitu signalizačného ohňa. Chod majáka postupne prešiel na plyn a od roku 1936 sa ovládal výhradne elektricky. Po úplnom zautomatizovaní sa maják pripísal na zoznam miestnych turistických atrakcií.

Neuer Lindauer Leuchtturm

Alpská panoráma nad Bodamským jazerom je neodolateľná pre návštevníkov prístavu, ktorí tu pokope nájdu viacero významných pamiatok. Takmer pod oknami najjužnejšie postaveného majáka v Nemecku sa vyníma dominantná socha bavorského leva a pri pohľade do centra mesta pozornosti neujde kedysi dočasná alternatíva majáka – historická veža Mangturm.

Neuer Lindauer Leuchtturm

Samotný maják je z prevažnej časti zahalený do bielej fasády s nenápadnými sivastými okennými lemami v dolnej časti, ktorá sa postupne zužuje, striedajú riedko vložené obloky v strede stavby a tesne pod kupolou je obvod veže symetricky doladený jedným radom okien. Sýtozelená sklená kupola je doplnená výraznými červenými prvkami na zábradlí galérie. K majáku majú prístup návštevníci a turisti, ktorí si môžu vychutnať netradičný doplnok, a to nápadné analógové hodiny s nočným osvetlením vložené do hornej tretiny majáka.

Nemecko ponúka ďalšie miesta

Nemecko - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Deutschland
Hlavné mesto: Berlín
Úradné jazyky: nemčina
Štátne zriadenie: parlamentná spolková republika
Dátum vzniku: 3. októbra 1990
Rozloha: 357385 km²
Časové pásmo: UTC +2:00
Mena: euro
Kód meny: EUR
Medzinárodný kód krajiny: DEU/DE
Internetová doména: .de
Predvoľba telefónneho čísla: +49

Blízke miesta do +/- 300km