Skip to content

Továreň na hodinky Raketa

Kultová ruská značka hodiniek inšpirovaná cestou Jurija Gagarina do vesmíru.

Približná doba čítania: 3 minúty

Raketa – továreň na hodinky v Petrohrade, ktorá bola založená v roku 1961. Bolo to v ten istý rok, keď Jurij Gagarin prvýkrát opustil Zem a stal sa prvým človekom, ktorý bol v kozme. Táto udalosť bola pre Sovietsky zväz veľkým úspechom a inšpirovala mnohých ľudí, aby sa venovali vede a technike. Raketa bola založená práve vtedy, aby ľuďom umožnila vidieť čas s presnosťou, ktorá sa dala porovnať s tým, aký bol potrebný pre let do vesmíru.

Továreň Raketa bola založená v meste Petrohrad (dnes známe ako Svätý Peterburg) a jej hlavnou úlohou bolo vyrábať hodinky pre všetkých občanov Sovietskeho zväzu. Bola to najväčšia továreň na hodinky v celej krajine a počas svojej existencie získala mnoho vyznamenaní a ocenení.

hodinky Raketa

Raketa vyrábala niekoľko typov hodiniek, ale najslávnejšie z nich boli hodinky Raketa “cosmonaut”. Tieto hodinky boli navrhnuté s dôrazom na potreby kozmonautov a ich presnosť bola testovaná v rôznych podmienkach, vrátane vesmíru. Boli vyrobené s unikátnou technológiou a využívali automatické remeňové pohyby, ktoré umožňovali, aby sa hodinky nastavovali a nabíjali len pohybom zápästia.

Hodinky Raketa “cosmonaut” boli obľúbené nielen medzi kozmonautmi, ale aj medzi bežnými ľuďmi. Ich presnosť a spoľahlivosť robili z nich ideálne hodinky pre každodenné použitie. Okrem toho boli tiež veľmi cenovo dostupné a preto sa stali veľmi populárnymi.

Pokiaľ ide o produkciu hodiniek, Raketa vyrábala veľké množstvo hodiniek počas svojho vrcholu produkcie v 70. a 80. rokoch 20. storočia. V tom čase bola Raketa jednou z najväčších výrobcov hodiniek na svete a vyrábala až 5 miliónov hodiniek ročne. Toto bol veľký úspech pre Raketa a dokázala zabezpečiť kvalitné hodinky pre veľké množstvo zákazníkov.

Raketa tiež vyrábala hodinky na objednávku pre rôzne organizácie a inštitúcie, vrátane armády a štátnych zamestnancov. Tieto hodinky tiež využívali najnovšie technológie a boli navrhnuté tak, aby plnili konkrétne požiadavky svojich zákazníkov.

hodinky Raketa

Dnes Raketa produkuje menej hodiniek, ale stále zotrváva na trhu s kvalitnými a spoľahlivými hodinkami, ktoré využívajú najnovšie technológie a postupy. Každý rok Raketa vyrába tisíce hodiniek a uspokojuje potreby zákazníkov po celom svete.

Aj dnes môžete nahliadnuť do zákulisia výroby hodiniek od ikonickej ruskej značky, vrátane prehliadky pôvodných strojov zo sovietskej éry, ktoré stále slúžia na výrobu hodinkových komponentov. Prehliadky sú dostupné v angličtine a ruštine.

hodinky Raketa

Rusko ponúka ďalšie miesta

Rusko - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Россия
Hlavné mesto: Moskva
Úradné jazyky: ruština
Štátne zriadenie: federatívna poloprezidentská republika
Dátum vzniku: 25. decembra 1991
Rozloha: 17128426 km²
Časové pásmo: UTC +3:00
Mena: ruský rubeľ
Kód meny: RUB
Kurz (za 1 € dostaneš): 94.745 RUB
Medzinárodný kód krajiny: RUS/RU
Internetová doména: .ru
Predvoľba telefónneho čísla: +7

Blízke miesta do +/- 300km