Skip to content

Maják Helios

Ako sa uprostred tohto vnútrozemského nemeckého mesta ocitol maják?

Približná doba čítania: 3 minúty

Keď prichádzate na kolínsku železničnú stanicu, možno vás nadchne pohľad na vysokú gotickú katedrálu alebo nádherný železný Hohenzollernov most. Ale keďže Kolín je od oceánu vzdialený asi 250 kilometrov, možno vás prekvapí, že nad strechami mestskej štvrte trčí maják. Maják Helios sa nachádza vo štvrti Ehrenfeld severozápadne od centra mesta. Kolínom síce preteká rieka Rýn s množstvom nákladných a výletných lodí, ale to nie je dôvod, prečo sa tu maják nachádza.

Helios Leuchtturm Ehrenfeld

Maják a priľahlý továrenský komplex vlastnila spoločnosť Helios AG, nemecký priekopník v oblasti elektrotechniky, ktorá bola založená v roku 1882. Vyrábali elektrické zariadenia pre majáky a inú signalizačnú techniku a prirodzene potrebovali skúšobný model. Maják Helios túto úlohu dobre plnil a nikdy neslúžil ako navigačné značenie. Bol postavený v rokoch 1894 až 1895 a nahradil menšiu verziu na tom istom mieste. Samotný maják meria 24 metrov, ale ako základňu využíva robotnícky domček, čím sa jeho celková dĺžka predĺžila o ďalších 20 metrov. Pôvodne mal veľký nápis s názvom spoločnosti “Helios Elektricitäts Akt. Ges.”

Helios Leuchtturm Ehrenfeld

Helios pochádza z mena starogréckeho boha Slnka. Spoločnosť Helios AG vyrábala zariadenia pre životne dôležitý Kielsky kanál, maják Borkum, maják Wangerooge a mnohé ďalšie, ktoré formovali predmestie Ehrenfeld. Spoločnosť zanikla v roku 1930, ale maják zostal ako pripomienka prvých rokov industrializácie a ako hrdý symbol robotníckej štvrte. Samotná ulica sa dokonca volá “Heliosstrasse”. Jeho maják zhasol na začiatku druhej svetovej vojny a napriek ťažkému zničeniu Kolína spojeneckými vojskami maják zostal stáť.

Helios Leuchtturm Ehrenfeld

V roku 1986 bol zaradený do zoznamu chránených pamiatok (Denkmalschutz) a začal opäť svietiť. V roku 1996 bol maják zrekonštruovaný v pôvodnom štýle. Je to jeden z mála vnútrozemských majákov v Nemecku. V poslednom období sa využíva ako umelecký výstavný priestor a ako rozhlasová veža, pričom sa zúčastňuje na Medzinárodnom víkende majákov a osvetľovacích lodí.

Nemecko ponúka ďalšie miesta

Nemecko - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Deutschland
Hlavné mesto: Berlín
Úradné jazyky: nemčina
Štátne zriadenie: parlamentná spolková republika
Dátum vzniku: 3. októbra 1990
Rozloha: 357385 km²
Časové pásmo: UTC +2:00
Mena: euro
Kód meny: EUR
Medzinárodný kód krajiny: DEU/DE
Internetová doména: .de
Predvoľba telefónneho čísla: +49

Blízke miesta do +/- 300km