Skip to content

Mešita Dungan

Pri stavbe tejto čínskej moslimskej modlitebne, ktorá je celá postavená z do seba zapadajúcich prvkov, nebolo potrebné použiť žiadne klince.

Približná doba čítania: 3 minúty

Túto ohromujúcu mešitu postavili Dungáni – čínsky muslimovia, ktorí v 19. storočí utiekli pred prenasledovaním – a je to architektonický zázrak, v ktorom sa vôbec nepoužili klince.

Karakol je mesto ležiace na juhovýchodnom brehu jazera Issyk-Kul v Kirgizsku. Mesto bolo založené v roku 1869 ako ruská vojenská základňa, časom sa rozrástlo a stalo sa štvrtým najväčším mestom v krajine. Karakol sa čoskoro stal obľúbenou celoročnou destináciou vďaka lyžiarskym zjazdovkám v zime a krásnemu pobrežiu jazera a turistickým výletom dostupným v lete.

Mešita Dungan

V roku 1800 prišla do Karakolu skupina čínskych moslimov, známych ako Dunganovia, ktorí utiekli pred politickými nepokojmi v Číne. Príchod Dunganov obohatil karakolskú komunitu a vniesol do jej kultúry prvky čínskej kultúry a architektúry.

V roku 1904 dal Dungan menom Ibrahim Aji postaviť mešitu, ktorá bola nakoniec pomenovaná po etnickej skupine Dunganov. Ibrahim Aji poveril architekta Chou Seu, ktorý pôsobil v Pekingu, a dvadsať majstrov rezbárov, aby postavili mešitu podľa dvoch hlavných pokynov: návrh musel zodpovedať čínskej architektonickej tradícii a musela byť postavená bez použitia klincov.

Mešita Dungan

Výsledkom týchto požiadaviek je mešita, ktorá vykazuje dômyselné spôsoby vyrezávania a montáže jednotlivých komponentov budovy. Stavba mešity, ktorú drží 42 hlavných pilierov zakončených trojstupňovým dreveným rámom, trvala šesť rokov.

Výsledkom je mešita, ktorá sa nápadne podobá na čínsky budhistický chrám, čo svedčí o predislamskej histórii komunity Dungan. Prevláda modrá farba, ale vyniknú aj žlté a červené prvky. Tieto farby sú v dunganskej tradícii veľmi symbolické. Po celom obvode dunganskej mešity sú trámy zdobené farebnými obrazmi rastlín a ovocia.

Mešita Dungan

Dunganskú mešitu ušetrili sovietske čistky, ktoré zničili ostatných osem mešít v Karakole, ale budova bola v rokoch 1929 – 1947 znovu využitá ako sklad. Po skončení druhej svetovej vojny bola mešita Dungan odovzdaná späť komunite Dungan, ktorá dodnes zabezpečuje údržbu budovy. Dunganská mešita je v súčasnosti jediným príkladom čínskej architektúry v Karakole a je registrovanou historickou budovou chránenou kirgizským zákonom.

Kirgizsko ponúka ďalšie miesta

Kirgizsko - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Кыргызстан
Hlavné mesto: Biškek
Úradné jazyky: kirgizština, ruština
Štátne zriadenie: parlamentná republika
Dátum vzniku: 25. decembra 1991
Rozloha: 199951 km²
Časové pásmo: UTC +6:00
Mena: kyrgizský som
Kód meny: KGS
Kurz (za 1 € dostaneš): 93.793 KGS
Medzinárodný kód krajiny: KG
Internetová doména: .kg
Predvoľba telefónneho čísla: +996

Blízke miesta do +/- 300km