Skip to content

Mramorová baňa

Bývalá travertínová baňa sleduje geologickú históriu tejto jedinečnej púšte plnej kryštalických modrých jazier.

Približná doba čítania: 3 minúty

Táto bývalá travertínová baňa poskytuje dokonalý výhľad na vyprahnuté údolie Cuatrociénegas, najmä pri západe slnka. Slnko tu dopadá na päť veľkých kameňov a farbí ich do zlata na pozadí vysokých hôr a šírej púšte.

Mina de Mármol

Odkryté travertínové bloky odhaľujú jedinečnú geologickú históriu údolia. Pruhy na blokoch svedčia o ľadovej dobe, púštnom podnebí a tropickom podnebí. Predpokladá sa, že dlhé pruhy na povrchu kameňa sú fosílie palmových listov z čias, keď bol región bujný a zelený – z čias, keď sa po náhornej plošine stredného Mexika potulovali dinosaury, zatiaľ čo more pokrývalo nízko položené územia smerom k Pacifiku a Mexickému zálivu.

Väčšina kameňa je jednoliata, čo svedčí o vyprahnutej púšti v regióne. Občas tento vzor narúšajú vodorovné pruhy hornín, ktoré naznačujú, kde sa vyskytla doba ľadová. Počas doby ľadovej voda strhla tieto kamene z vrcholov hôr a usadila ich po prúde rieky. Preto tieto vzory hladkých kameňov striedané s vodorovnými pruhmi skál zaznamenávajú doby ľadové v histórii údolia.

Tieto geologické útvary sú nielen oknom do minulosti, ale aj vysvetlením súčasnosti: Pozoruhodné kryštalické modré jazierka v Cuatrociénegas sú pozostatkom týchto dávnych dôb ľadových. Voda z dôb ľadových si našla cestu do hôr a podložia. Voda však nezostáva na mieste, ale pohybuje sa. Časom voda prúdila podzemnou sieťou tunelov a cez pramene, ktoré napájajú iskrivé modré bazény.

V celom údolí sa nachádza viac ako 250 takýchto modrých bazénov, vrátane bazénov Poza Azul, Las Playitas a Los Mezquites. Ak však chcete pochopiť, ako a prečo tieto bazény vznikli, navštívte Mina de Marmol a oceníte geologickú históriu regiónu zaznamenanú v kameni. Doby ľadové boli a stále sú zdrojom krištáľovo modrých zázrakov tohto údolia.

Mina de Mármol

Mexiko ponúka ďalšie miesta

Mexiko - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: México
Hlavné mesto: Mexico City
Úradné jazyky: španielčina
Štátne zriadenie: federatívna prezidentská republika
Dátum vzniku: 27. september 1821
Rozloha: 1972550 km²
Časové pásmo: UTC +0:00
Mena: peso
Kód meny: MXN
Kurz (za 1 € dostaneš): 19.767 MXN
Medzinárodný kód krajiny: MX/MEX
Internetová doména: .mx
Predvoľba telefónneho čísla: +52

Blízke miesta do +/- 300km