Skip to content

Cirkus Biškek

Táto retro stavba pripomínajúca UFO je pozostatkom cirkusu zo sovietskej éry.

Približná doba čítania: 2 minúty

Táto stavba v tvare UFO, navrhnutá v roku 1976, bola postavená na privítanie cirkusových súborov z celého sveta – alebo skôr z celého ZSSR. Na rozdiel od mnohých stavieb tohto druhu, cirkus v Biškeku dodnes funguje ako skutočný cirkus. Tento architektonický skvost je vlastne svedectvom úlohy, ktorú cirkus zohrával v Sovietskom zväze.

Государственный цирк им. А. Изибаева

Vzhľadom na nedostatok oficiálnych záznamov je takmer nemožné presne určiť, kedy sa objavil prvý cirkus. V 11. storočí putovali po ruskej zemi potulné predstavenia pozostávajúce z proto-klaunov a hudobníkov nazývaných skomorohy, ktoré spájali hudbu, kúzelnícke predstavenie, tanec a situačný humor.

Pripomínali skôr pouličných umelcov než cirkus, ale zárodky boli na svete a veľmi skoro sa začali objavovať exhibičné vystúpenia, v ktorých sa divákom predvádzali akrobatické kúsky na hrazde a gymnastické čísla.

Государственный цирк им. А. Изибаева

V roku 1877 bol v Petrohrade otvorený prvý stály cirkus. Cieľovým publikom bola ruská aristokracia, ktorá nezabudla prijať odvážlivcov, ktorí v cirkuse vystupovali. Po boľševickej revolúcii v roku 1917 bola aristokracia zrušená a cirkus bol znárodnený a premenený na vysokú umeleckú formu porovnateľnú s baletom a operou.

Pod záštitou sovietskeho režimu získali cirkusové predstavenia ako Moskovský cirkus celosvetové uznanie. Stále stavby účelovo postavené pre cirkus sa stali bežnými vo všetkých veľkých sovietskych mestách vrátane Biškeku.

Государственный цирк им. А. Изибаева

Kirgizsko ponúka ďalšie miesta

Kirgizsko - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Кыргызстан
Hlavné mesto: Biškek
Úradné jazyky: kirgizština, ruština
Štátne zriadenie: parlamentná republika
Dátum vzniku: 25. decembra 1991
Rozloha: 199951 km²
Časové pásmo: UTC +6:00
Mena: kyrgizský som
Kód meny: KGS
Kurz (za 1 € dostaneš): 94.055 KGS
Medzinárodný kód krajiny: KG
Internetová doména: .kg
Predvoľba telefónneho čísla: +996

Blízke miesta do +/- 300km