Skip to content

Tajná komnata v Gibraltárskej skale

Počas druhej svetovej vojny existoval prísne tajný plán na zatvorenie skupiny vojakov vo vnútri skaly.

Približná doba čítania: 3 minúty

Gibraltárska skala má povesť vojnového objektu. Britská armáda počas druhej svetovej vojny vysekala vo vnútri skaly labyrint obranných tunelov a mohutná skala je známa viac ako 50 kilometrami tunelov, ktoré slúžili ako priestor pre umiestnenie zbraní, munície, kasární a dokonca aj nemocníc pre zranených vojakov. Až relatívne nedávno však vyšlo najavo tajomstvo o prekvapivom využití skaly počas vojny.

V slávnej skale je ukrytá tajná komora, známa ako “Stay Behind Cave”. Táto komora s rozmermi 18 x 5 x 2.5 metra bola miestom prísne tajnej akcie druhej svetovej vojny s názvom Operácia Tracer.

Tajná komnata v Gibraltárskej skale

V roku 1940 bola britská spravodajská služba informovaná o Hitlerovom pláne napadnúť Gibraltár a odrezať Veľkú Britániu od zvyšku britského impéria. Britskí admiráli navrhli, aby sa v Gibraltárskej skale vybudovala tajná miestnosť, kde by sa šesť mužov ukrylo a z dvoch malých otvorov by pozorovali akýkoľvek pohyb, ktorý by mohli v prístave vidieť.

Vybrali šiestich mužov (jeden z nich súhlasil s operáciou Tracer skôr, ako mu bolo povedané, o čo ide) a plán uzavrieť mužov v tajnej komore s dostatočným množstvom zásob, ktoré by im vystačili na rok, sa začal realizovať. Myšlienka bola taká, že ak by muži zomreli, boli by pochovaní v tehlovej komore. Jediný spôsob, ako by mohli uniknúť späť do vonkajšieho sveta, by bol, ak by Nemecko bolo porazené skôr, ako sa vyčerpajú ročné zásoby. Výstavba komory, v ktorej sa nachádzala miestnosť s vysielačkou, 10 000 galónov vody, generátory elektrickej energie a ďalšie nevyhnutnosti, sa skončila začiatkom roka 1942.

Tajná komnata v Gibraltárskej skale

Výcvik šiestich mužov prebiehal dlho, ale tesne pred oficiálnym začiatkom operácie Tracer Hitler zmenil plán a začal sa viac sústreďovať na východný front. Šesť mužov svoju misiu nikdy nezačalo; vybavenie bolo odvezené a časť skaly vedúca k tajnej komore bola zahataná.

Vláda občanom o operácii Tracer nikdy nepovedala, ale ešte roky po druhej svetovej vojne sa šírili chýry o tajnej miestnosti v skale. Ľudia strávili roky skúmaním tunelov Gibraltáru v nádeji, že záhadnú komnatu nájdu.

V roku 1997 tím prieskumníkov našiel v stenách skaly komoru a vyslovil domnienku, že by mohlo ísť o tajnú komoru, ktorú hľadali. Až o desať rokov neskôr jeden zo šiestich mužov, ktorí sa mali zúčastniť na operácii Tracer, potvrdil, že miestnosť, ktorú prieskumníci našli v roku 1997, bola pred rokmi postavená pre ich prísne tajnú operáciu.

Gibraltár ponúka ďalšie miesta

Nenašli sme žiadne ďalšie súvisiace miesta

Gibraltár - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Gibraltar
Hlavné mesto: Gibraltár
Úradné jazyky: angličtina
Štátne zriadenie: depedencia
Dátum vzniku: 11. apríl 1713
Rozloha: 6.7 km²
Časové pásmo: UTC +1:00
Mena: gibraltárska libra
Kód meny: GIP
Kurz (za 1 € dostaneš): 0.857 GIP
Medzinárodný kód krajiny: GI
Internetová doména: .gi
Predvoľba telefónneho čísla: +350

Blízke miesta do +/- 300km