Skip to content

Skaly Jeti-Ögüz

Podľa mýtov existuje krvavé vysvetlenie nádhernej jasne červenej farby tohto skalného útvaru uprostred alpskej vegetácie.

Približná doba čítania: 2 minúty

Jeti-Ögüz je žiarivo červený skalný útvar, ktorý prepožičal svoje meno neďalekému letovisku, dedine a celému kirgizskému okresu. Na odlíšenie od týchto iných útvarov sa útvar niekedy označuje ako skaly Jeti-Ögüz alebo kaňon Jeti-Ögüz.

Skaly Jeti-Ögüz

Pomenovanie tejto chránenej prírodnej pamiatky v Kirgizsku sa prekladá ako “Sedem býkov”, čo je odkaz na jeden bájny spor medzi dvoma súperiacimi chánmi. Manželka jedného z chánov zradila svojho manžela a pridala sa k druhému chánovi. Nasledovali konšpirácie a úskoky a vyvrcholenie legendy sa zhoduje so zabitím siedmich býkov počas večierka, na ktorom zradený chán ubodal svoju manželku na smrť. To spôsobilo povodeň krvi, ktorá zaliala sedem býkov, chána, jeho služobníkov a okolité hory. Odtiaľ pochádza jasne červený skalný útvar.

Skaly Jeti-Ögüz

Pre tých, ktorí sa neuspokojili s mytologickým vysvetlením pôvodu útvaru, tieto skaly pozostávajú z konglomerátov úlomkov geologického materiálu. Šikmé vrstvenie týchto skalných výčnelkov je spôsobené miliónmi rokov sedimentácie. V skutočnosti tieto vrstvy pripomínajú skôr dračie šupiny než býkov a táto podobnosť pravdepodobne neostala bez povšimnutia, keďže priľahlé údolie sa nazýva Údolie drakov.

Návšteva v neskorých popoludňajších hodinách zaručí ten najjasnejší odtieň červenej farby.

Kirgizsko ponúka ďalšie miesta

Kirgizsko - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Кыргызстан
Hlavné mesto: Biškek
Úradné jazyky: kirgizština, ruština
Štátne zriadenie: parlamentná republika
Dátum vzniku: 25. decembra 1991
Rozloha: 199951 km²
Časové pásmo: UTC +6:00
Mena: kyrgizský som
Kód meny: KGS
Kurz (za 1 € dostaneš): 92.791 KGS
Medzinárodný kód krajiny: KG
Internetová doména: .kg
Predvoľba telefónneho čísla: +996

Blízke miesta do +/- 300km