Skip to content

Mokraď Sudd

Obyvatelia najväčšej mokrade na svete sa naučili orientovať v jej výrazných sezónnych zmenách.

Približná doba čítania: 4 minúty

Juhosudánska mokraď Sudd, známa aj pod názvom Al-Sudd, je jednou z najväčších mokradí na svete a rozprestiera sa na ploche viac ako 90 000 km² v severo-centrálnej časti krajiny. Rozsiahlu mokraď udržiava Biely Níl, jeho početné prítoky a sezónne zrážky. Sudd, ktorý je v súčasnosti zaradený na zoznam svetového dedičstva UNESCO, je domovom obrovského množstva rastlín a živočíchov vrátane ohrozených slonov afrických, ohrozenej antilopy známej ako lechwe nílska a kriticky ohrozeného (a veľmi fotogenického) člnozobca. Sudd je tiež miestom obrovskej migrácie antilop, ktorá sa koná každý rok v októbri, vrátane veľkolepej zvláštnej antilopy Topi.

Mokraď Sudd

V Suddskej mokradi žije približne 1 milión ľudí, z ktorých mnohí pochádzajú z domorodých kmeňov, ktoré túto oblasť obývajú už tisíce rokov. Žijú tu Nuerovia a Dinkovia, dva pastierske národy, ktoré tvoria najväčšie etnické skupiny v Južnom Sudáne. Chov dobytka je pre obe tieto skupiny hlavným zdrojom obživy a mnohé spoločenské rituály zahŕňajú zvieratá. Budúci manželia dávajú dobytok rodinným príslušníkom nevesty a nuerskí kňazi často riešia spory výmenou dobytka. V rámci stáročného rituálu dinkskí chlapci prechádzajú do mužského veku, keď prestanú dojiť kravy.

Ďalšia skupina, Shilluk, sú predovšetkým usadlí poľnohospodári. Podľa tradície bolo fyzické a duchovné blaho ich vyvoleného vodcu spojené s celkovou prosperitou krajiny. Anuakovia sú tiež poľnohospodári a chovajú stáda dobytka, oviec a kôz. Podobne ako mnohí iní aj oni lovia ryby v mokradiach a zakladajú sezónne rybárske osady.

Neur, Dinka, Shilluk a Anuak sa prispôsobili sezónnym zmenám Sudd. V období sucha v Sudd, od decembra do februára, sa kočovné komunity často presúvajú hlbšie do mokradí, aby mohli pásť svoje stáda a loviť ryby, ktorých je v Sudd dostatok. Komunity, najmä Dinka, si počas obdobia sucha stavajú sezónne kruhové domy na prirodzene sa vyskytujúcich ostrovoch v mokradi. Počas obdobia dažďov v Sudde, od marca do augusta, sa mnohí z nich presúvajú späť zo Suddu do osád v blízkosti vodných nálezísk v savane.

Mokraď Sudd

Po získaní nezávislosti od Sudánu v roku 2011 upadol Južný Sudán do násilnej občianskej vojny. Podľa odhadov OSN počas vrcholiacich bojov utieklo do Suddu 65 000 až 100 000 ľudí, uvádza National Geographic. Sudd, čo v doslovnom preklade znamená „bariéra“, bol po stáročia útočiskom pre ľudí utekajúcich pred násilím, otroctvom a útlakom. Nedávny prílev toľkých ľudí však znamenal väčší boj o zdroje v Sudde. Zahraničné ropné spoločnosti si tiež zabezpečili zmluvy na ťažbu prirodzene sa vyskytujúcich ložísk ropy v Sudde, čo predstavuje ďalšie riziko pre mokraď. Prvé prieskumy na ťažbu ropy už znečistili citlivý ekosystém. Mnohí dúfajú, že ak sa Sudd stane svetovým dedičstvom UNESCO, medzinárodný štatút by ochránil jeden z najcennejších prírodných divov Južného Sudánu.

Južný Sudán ponúka ďalšie miesta

Nenašli sme žiadne ďalšie súvisiace miesta

Mokraď Sudd

Južný Sudán - Krátke info

Miestny názov: South Sudan
Hlavné mesto: Juba
Úradné jazyky: angličtina
Štátne zriadenie: republika
Dátum vzniku: 9. júla 2011
Rozloha: 619745 km²
Časové pásmo: UTC +2:00
Mena: juhosudánska libra
Kód meny: SSP
Kurz (za 1 € dostaneš): ERROR SSP
Medzinárodný kód krajiny: SS
Internetová doména: .ss
Predvoľba telefónneho čísla: +249