Skip to content

Múzeum Leonory Carrington

Toto snové múzeum je plné diel vplyvného surrealistického umelca, ktorého meno ste možno nikdy nepočuli.

Približná doba čítania: 3 minúty

V galériách múzea straší skutočný zverinec malých i obrovských bronzových sôch, ktoré zobrazujú zvláštne a strašidelné fantazmagorické bytosti, ktoré vyzerajú, akoby patrili do filmu Guillerma Del Toro Pan’s Labyrinth. Tieto strašidelné gotické diela sú však umeleckým odkazom Leonory Carrington, jednej z najplodnejších umelkýň surrealizmu, ktorej dielo je mimo Mexika málo známe.

Leonora Carringtonová sa narodila v roku 1917 v Lancashire a bola dcérou bohatého miestneho priemyselníka. Ako dieťa mala rebelskú povahu, ktorá sa málo zaujímala o konvencie a pravidlá edwardiánskej spoločnosti strednej triedy. Leonorina vášeň pre umenie ako prostriedok sebavyjadrenia bola tiež zjavná od útleho veku.

Napriek snahám otca a množstva vychovávateliek v škole zmeniť jej rebelantské správanie Carringtonová aj v dospelosti pokračovala v láske k svetu umenia. Obzvlášť ju priťahovalo umelecké hnutie, ktoré v 30. rokoch 20. storočia prechádzalo Európou: surrealizmus.

Carringtonová sa stala maliarkou a jej diela sa čoskoro začali objavovať na výstavách až v New Yorku. Jej život však zmenilo stretnutie so slávnym nemeckým surrealistickým maliarom Maxom Ernstom. Po stretnutí na Medzinárodnej surrealistickej výstave v Londýne v roku 1937 sa z nich čoskoro stali milenci.

Ernsta, ktorého nacisti označili za „zdegenerovaného umelca“, zadržali nemecké jednotky na začiatku druhej svetovej vojny. Podarilo sa mu ujsť do Spojených štátov, ale Carringtonovú tam zanechal. Tá sa pred návratom do Anglicka rozhodla odcestovať do Španielska. Útek z Francúzska si na Carringtonovej vyžiadal veľkú psychickú daň. Psychicky sa zrútila a bola poslaná do ústavu. Po prepustení do starostlivosti zdravotnej sestry sa Carringtonová presťahovala do Lisabonu, kde utiekla spomínanej zdravotnej sestre a našla útočisko na mexickom veľvyslanectve. Tam sa stretla s mexickým veľvyslancom a spisovateľom Renatom Leducom, priateľom Pabla Picassa. Títo dvaja uzavreli fiktívny sobáš, ktorý Carringtonovej umožnil vycestovať do Mexika, kde získala imunitu ako manželka diplomata. Ďalšie roky svojho života strávila tvorbou umenia a delila svoj čas medzi New York a Mexiko. V roku 2011 Carringtonová zomrela na komplikácie spôsobené zápalom pľúc vo veku 94 rokov.

Umiestnenie tohto skvelého nového múzea v meste Xilitla je veľmi vhodné, keďže v meste žil britský emigrant Edward James, ktorý zostal Carringtonovej blízkym priateľom a zanieteným obhajcom jej diela.

Mexiko ponúka ďalšie miesta

Múzeum Leonory Carrington

Mexiko - Krátke info

Miestny názov: México
Hlavné mesto: Mexico City
Úradné jazyky: španielčina
Štátne zriadenie: federatívna prezidentská republika
Dátum vzniku: 27. september 1821
Rozloha: 1972550 km²
Časové pásmo: UTC -6:00
Mena: peso
Kód meny: MXN
Kurz (za 1 € dostaneš): ERROR MXN
Medzinárodný kód krajiny: MX/MEX
Internetová doména: .mx
Predvoľba telefónneho čísla: +52

Blízke miesta do +/- 300km