Skip to content

Monumento al Burro (Pomník osla)

Pocta farmárskej rodiny zvieraťu

Približná doba čítania: 2 minúty

Keďže hlavné mesto Pachuca leží v údolí, mnohé jeho okrajové časti sa rozrástli na okolité kopce a hory, z ktorých je nádherný výhľad. Na jednom z týchto predmestí sa nachádza zvláštna pamiatka.

Na bielom podstavci sa týči betónové zviera. Hoci to možno nie je najpresnejšie vyobrazenie, ide o osla, ktorý na chrbte nesie zväzky niečoho, čo vyzerá ako drevo. Tento osol natretý na bielo s akcentmi v iných farbách má ďaleko od stereotypnej kovovej patiny, akú by sme očakávali od mnohých iných pomníkov.

Tabuľka s dátumom marec 2003 (začiatkom roka 2023 z pomníka, žiaľ, zmizla) vysvetľuje, že ide o poctu od farmárskej rodiny Arellano Gutiérrez “na znak uznania oslovi, ušľachtilému zvieraťu v službách ľudí, opornému bodu mexického poľnohospodárstva a obchodu”. Tým sa zrejme stal prvým pamätníkom v štáte Hidalgo venovaný výlučne zvieraťu.

Okrem samotného pamätníka boli v jeho blízkosti zriadené malé záhrady. V týchto záhradách sú k dispozícii zariadenia na cvičenie, vďaka čomu je tento priestor nielen dojemnou poctou, ale aj príjemným miestom na cvičenie, trávenie času a vychutnávanie si výhľadu.

Monumento Al Burro

Mexiko ponúka ďalšie miesta

Mexiko - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: México
Hlavné mesto: Mexico City
Úradné jazyky: španielčina
Štátne zriadenie: federatívna prezidentská republika
Dátum vzniku: 27. september 1821
Rozloha: 1972550 km²
Časové pásmo: UTC -6:00
Mena: peso
Kód meny: MXN
Kurz (za 1 € dostaneš): 19.816 MXN
Medzinárodný kód krajiny: MX/MEX
Internetová doména: .mx
Predvoľba telefónneho čísla: +52

Blízke miesta do +/- 300km