Skip to content

Lastovičia jaskyňa

BASE Jumping je už síce zakázaný, ale stále sa môžeš spustiť do tejto hlbočiznej jaskyne.

Približná doba čítania: 2 minúty

Keby si padol do Lastovičej jaskyne, pred nárazom do zeme by si letel vzduchom aspoň 10 sekúnd. Táto priepasť je 333 metrov hlboká, čo je ešte o 33 metrov viac ako má Eiffelovka.

Skôr sa do priepasti často vrhali prevádzkovatelia športu BASE jumping, ktorí sa potom nechávali na vrchol vytiahnuť navijakom. Dnes je tu však BASE jumping aj navijakmi s motorom zakázaný. Hluk a časté rýchle skoky v jaskyni totiž rušili vtákov i obyvateľov okolitých dedín.

Aby si si prehliadol dno jaskyne, ktoré je pokryté trusom a plazí sa po ňom hmyz, hadi a škorpión, budeš do otvoru musieť vhodiť lano a zliezť po ňom dole. Ťažšie je však vyliezť späť hore, čo športovcom zaberie 40 minút a obyčajným smrteľníkom najmenej 2 hodiny. Pokiaľ nemáš potrebu sa do tmy jaskyne spúšťať, môžeš sa zaháknuť o bezpečnostné lano a nahliadnuť do priepasti cez okraj.

Lastovičia jaskyňa nesie názov po tisícoch vtákov, ktorí v ich stenách žijú, každé ráno vylietavajú z otvoru na povrch a každý večer sa ním zas vracajú do svojich hniezd. V skutočnosti sa však nejedná o lastovičky, ale o Sadziara obojkového a Aratingy zelené.

Mexiko ponúka ďalšie miesta

Mexiko - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: México
Hlavné mesto: Mexico City
Úradné jazyky: španielčina
Štátne zriadenie: federatívna prezidentská republika
Dátum vzniku: 27. september 1821
Rozloha: 1972550 km²
Časové pásmo: UTC -6:00
Mena: peso
Kód meny: MXN
Kurz (za 1 € dostaneš): 18.269 MXN
Medzinárodný kód krajiny: MX/MEX
Internetová doména: .mx
Predvoľba telefónneho čísla: +52

Blízke miesta do +/- 300km