Skip to content

Las Pozas

Extravagantná sochárská záhrada vytvorená výstredným anglickým básnikom uprostred mexickej džungle.

Približná doba čítania: 2 minúty

Las Pozas je výtvor Edwarda Jamese, excentrického anglického básnika, umelca a patróna hnutia surrealizmu. James sponzoroval Salvadora Dalího, svoj londýnsky byt prenechal Renému Magritteovi ako štúdio a priatelil sa s ľudmi ako Dylan Thomas, Sigmund Freud, D. H. Lawrence a Aldous Huxley. Huxley Jamesa predstavil hollywoodskym ikonám, ktoré ho zase predstavili spiritualistickým vizionárom a tí mu predstavili mexickú divočinu.

James bol okúzlený bujnou zeleňou a kľudným spôsobom života v Mexiku a tak v roku 1947 zakúpil kávovú plantáž a ďalších desať rokov strávil pestovaním orchideí a starostlivosťou o exotické zvieratá. Keď v roku 1962 zahubil nečakaný mráz väčšinu jeho rastlín, začal James so stavbou ohromujúcej záhrady plnej sôch, ktorá tu stojí dodnes. Inšpiráciou mu boli vlastné kvetiny a divoké rastliny z džungle spoločne s architektonickými prvkami surrealizmu.

Stavba Las Pozas bola zahájená v roku 1962 a trvala dvadsať rokov. V záhradách nájdeš betónové prvky so surrealistickými menami ako “Trojposchodový dom, ktorý ich má v skutočnosti 5, 4, alebo 6”, “Chrám kačíc” a “Dom so strechou ako veľryba”. Je tu množstvo točitých schodísk, rôznorodých stĺpov a dekoračných oblúkov, ktoré sú buď veľmi bohato zdobené, alebo zdanlivo nedokončené.

B 60. a 70. rokoch 20. storočia zaplatil James milióny dolárov za stavby domov a služby umelcov a miestnych remeselníkov v snahe vytvoriť “surrealistické Xanadu”. Keď James v roku 1984 zomrel, podarilo sa mu už dokončiť 36 sôch rozprestretých na ploche 9 hektárov tropickej džungle. Po rokoch sa cez stavby preplietli kmene stromov a liany, ktoré miestu dodávajú ešte väčší surrealistický nádych.

Hudobý videoklip z Las Pozas

Mexiko ponúka ďalšie miesta

Mexiko - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: México
Hlavné mesto: Mexico City
Úradné jazyky: španielčina
Štátne zriadenie: federatívna prezidentská republika
Dátum vzniku: 27. september 1821
Rozloha: 1972550 km²
Časové pásmo: UTC -6:00
Mena: peso
Kód meny: MXN
Kurz (za 1 € dostaneš): 17.679 MXN
Medzinárodný kód krajiny: MX/MEX
Internetová doména: .mx
Predvoľba telefónneho čísla: +52

Blízke miesta do +/- 300km