Skip to content

Bishop Castle

Najväčší svojpomocne postavený hrad v USA, ktorý sa už stavia šesť desaťročí

Približná doba čítania: 2 minúty

V roku 1969 začal vo veku 25 rokov čerstvo ženatý Jim Bishop stavať pre svoju rodinu kamennú chatu. Po rokoch stavby chata prerástla v úžasný hrad, ktorý má dnes niekoľko poschodí, tri veže, tanečnú sálu a obrovského plechového draka, ktorý stráží vstup. A stavba stále nie je pri konci.

Budova nepodlieha žiadnemu architektonickému štýlu. Plány nikdy neboli zakreslené na papier a Bishop dôrazne upozorňuje, že okrem úvodnej zanedbateľnej pomoci svojho otca muž celý hrad postavil sám. (Aby sa uistil, že je to všetkým dostatočne jasné, na budove je napísane: “S myšlienkou hradu prišiel Jim, nie jeho otec Willard.”)

Bishop svoj hrad vníma ako symbol americkej slobody. Cedule okolo celej budovy hovoria o neúspešných snahách miestnej správy stavbu regulovať. Na jednej z nich je medzi niekoľkými odstavcami napísané: “Ich snahy potlačiť alebo obmedziť môj talent od Boha a zastaviť ma v stavbe tohto pamätníka ťažko pracujúcemu ľudu, vždy zlyhali.”

Bishop Castle

Bishop plánuje v stavbe pokračovať, pokiaľ toho bude fyzicky schopný. Pri návšteve hradu ho buď uvidíš ťahať kamene, alebo zanietene prehovárať z vrchola jednej z veží. Bishop je známy pre svoju potrebu hlasno zdieľať svoje politické názory.

Spojené štáty ponúka ďalšie miesta

Spojené štáty - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: United States
Hlavné mesto: Washington D.C.
Úradné jazyky: angličtina, španielčina
Štátne zriadenie: federatívna prezidentská republika
Dátum vzniku: 4. júl 1776
Rozloha: 9833520 km²
Časové pásmo: UTC -6:00
Mena: americký dolár
Kód meny: USD
Kurz (za 1 € dostaneš): 1.074 USD
Medzinárodný kód krajiny: USA/US
Internetová doména: .us, .gov, .edu, .mil
Predvoľba telefónneho čísla: +1