Skip to content

Základná škola Okawa

Základná škola Okawa na severovýchodnom pobreží Japonska bola miestom tragického úmrtia 74 detí počas cunami v roku 2011. Príčinou boli nedostatočné regulácie a rozhodnutia učiteľov, ktorí zle vyhodnotili, kedy a kam evakuovať.

Približná doba čítania: 2 minúty

Základná škola Okawa bola miestom jednej z najtragickejších udalostí súvisiacich s cunami 3/11, ktoré v roku 2011 zdevastovalo veľké časti severovýchodného pobrežia Honšú, hlavného ostrova Japonska. Osobitne zúfalú situáciu vyzdvihuje fakt, že zo 75 detí, ktoré zahynuli počas vyučovania počas tejto katastrofy, až 74 prišlo o život priamo v škole Okawa. Tento alarmujúci pomer bol dokonca predmetom dlhého vyšetrovania a súdneho procesu. Zjavne k tomu prispela kombinácia nedostatočných regulácií, zmätku a váhania vyučujúcich, ktorí zle vyhodnotili, kedy a kam sa evakuovať, pričom tradičná úcta voči autoritám hrala tiež svoju úlohu.

Základná škola

Deti boli nakoniec odvedené do nevhodnej “evakuačnej oblasti” – na dopravný ostrovček pri moste vedúcom ponad rieku. V podstate sa teda dostali do cesty cunami, ktoré si razilo cestu riečnym korytom, namiesto toho, aby vyliezli na kopec hneď vedľa školy, ktorý bol vyšší a bezpečnejší. Prežilo len niekoľko detí, ktoré sa rozhodli neposlúchnuť a rozbehnúť sa smerom k vrchu. Voda zahubila zvyšok – spolu s 10 z 11 učiteľmi. Jedno z detí, ktoré prežilo, neskôr iniciovalo úspešnú kampaň za to, aby sa ruiny školy zachovali ako pamätník a návštevníci si tu mohli pripomenúť túto tragickú udalosť.

Základná škola

Pre zahraničných návštevníkov je trochu ťažké dostať sa tam bez auta. Verejná doprava tam totiž nechodí. Najlepšou možnosťou je dostať sa vlakom do najbližšieho väčšieho mesta Išinomaki (ktoré bolo jedným z najhoršie postihnutých oblastí cunami) a potom si objednať taxík v Komunitnom a informačnom centre v Išinomaki.

Základná škola

Japonsko ponúka ďalšie miesta

Japonsko - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: 日本
Hlavné mesto: Tokio
Úradné jazyky: japončina
Štátne zriadenie: konštitučná monarchia
Rozloha: 377973 km²
Časové pásmo: UTC +9:00
Mena: jen
Kód meny: JPY
Kurz (za 1 € dostaneš): 169.813 JPY
Medzinárodný kód krajiny: JP/JPN
Internetová doména: .jp
Predvoľba telefónneho čísla: +81

Blízke miesta do +/- 300km