Skip to content

Najväčšia bobria hrádza na svete

Takmer kilometrová stavba je taká impozantná, že je viditeľná aj na satelitných snímkach. 

Približná doba čítania: 2 minúty

Bobry v kanadskom národnom parku Wood Buffalo už desaťročia usilovne pracujú a ich práca pri ohlodávaní stromov sa vyplatila. Títo chlpatí architekti vytvorili najväčšiu bobriu hrádzu na svete.

World's Largest Beaver Dam

Hrádza dlhá viac ako 800 metrov je taká rozsiahla, že je dokonca viditeľná aj na satelitných snímkach. Zostala ukrytá v albertskej divočine až do roku 2007, keď si ju všimol výskumník pri prezeraní Google Earth. Bobry v súčasnosti budujú v okolí nové hrádze, ktoré by po spojení s hlavnou stavbou mohli pridať k jej dĺžke ďalších viac ako 100 metrov.

World's Largest Beaver Dam

Bobry sú jedným z mála živočíšnych druhov, ktoré sú schopné vytvárať dostatočne veľké stavby, aby ich bolo možné vidieť z vesmíru. Tieto zubaté tvory sú pozoruhodnými environmentálnymi inžiniermi. Ich hrádze menia trasy tokov a dokonca menia celé ekosystémy. Tieto výtvory, ktoré sú postavené tak, aby vydržali, sú bariérami, ktoré vytvárajú rybníky, ktoré fungujú ako obranné priekopy chrániace pred predátormi, ako sú vlci a medvede.

World's Largest Beaver Dam

Je pravdepodobné, že bobry začali pracovať na priehrade v Alberte niekedy v 70. rokoch 20. storočia, takže ide o viacgeneračné architektonické dielo. Zmes blata, konárov, kameňov a konárov je pokrytá vrstvou trávy, čo znamená, že tu stojí už nejaký čas. Priehrada sa rozprestiera v odľahlej mokraďovej oblasti, ktorá poskytuje tvorom dostatok čerstvej vody a bohatý stavebný materiál. Izolovaná poloha sťažuje prípadnému zvedavému človeku dostať sa na miesto a rušiť ich.

World's Largest Beaver Dam

Kanada ponúka ďalšie miesta

Kanada - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Canada
Hlavné mesto: Ottawa
Úradné jazyky: angličtina
Štátne zriadenie: federálna parlamentná konštitučná monarchia
Dátum vzniku: 1. júl 1867
Rozloha: 9984670 km²
Časové pásmo: UTC -6:00
Mena: kanadský dolár
Kód meny: CAD
Kurz (za 1 € dostaneš): 1.493 CAD
Medzinárodný kód krajiny: CAN/CA
Internetová doména: .ca
Predvoľba telefónneho čísla: +1

Blízke miesta do +/- 300km