Skip to content

Národné múzeum bicyklov Velorama

Jediné múzeum bicyklov v Holandsku mapuje vynález dnes tak rozšíreného dvojkolesového stroja.

Približná doba čítania: 2 minúty

V malom mestečku Nijmegen, ktoré sa nachádza medzi riekou Waal a parkom posiatym starovekými rímskymi ruinami, sa nachádza Národné múzeum bicyklov Velorama. V jedinom holandskom múzeu venovanom dvojkolesovým vozidlám je tu vystavených 200 rokov histórie cyklistiky.

Velorama

V múzeu sa na troch poschodiach nachádza zbierka zameraná na bicykle z 19. storočia z celého sveta. Expozícia sa posúva chronologicky a mapuje niektoré z prvých dvojkolesových vynálezov až po ich vyvrcholenie v podobe moderného bicykla, ktorý bol vynájdený koncom 19. storočia. Nachádza sa tu drezína nemeckého baróna Karla von Draisa. Vynález z roku 1817 bol dvojkolesovým vozidlom, ktoré človek poháňal nohami. (V tom čase získal zmiešané hodnotenie a Draisov súčasník David Herlihy napísal: “Pán Drais si zaslúži vďačnosť obuvníkov, pretože našiel optimálny spôsob, ako opotrebovať topánky.”)

Variácie Draisovho dvojkolesového vynálezu sa stali hračkou pre bohaté deti, ako napríklad Draisine A. Burg z roku 1822, ktoré sú tiež vystavené v múzeu. V múzeu sú vystavené aj novšie bicykle z 20. storočia, ktoré patrili rôznym známym osobnostiam, ako napríklad bicykel Kačer Donald z roku 1949.

Od skromných bicyklov kráľovskej rodiny až po funkčné vojenské bicykle – Národné múzeum bicyklov Velorama ukazuje, ako sa tento dnes už univerzálny vynález v priebehu desaťročí vyvíjal.

Holandsko ponúka ďalšie miesta

Holandsko - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Nederland
Hlavné mesto: Amsterdam
Úradné jazyky: holandčina, frízština
Štátne zriadenie: konštitučná monarchia
Dátum vzniku: 30. január 1648
Rozloha: 41543 km²
Časové pásmo: UTC +2:00
Mena: euro
Kód meny: EUR
Medzinárodný kód krajiny: NLD/NL
Internetová doména: .nl
Predvoľba telefónneho čísla: +31

Blízke miesta do +/- 300km