Skip to content

Bolwoningen

Táto štvrť futuristických guľových domov vyzerá ako mimozemská kolónia vo vedecko-fantastickom filme.

Približná doba čítania: 2 minúty

V holandskom meste Hertogenbosch (“Den Bosch”) sa nachádza nezvyčajná štvrť známa ako Bolwoningen, čo v preklade znamená loptové domy. Na prvý pohľad to vyzerá ako scéna po invázii mimozemšťanov, ale nebojte sa, v týchto domoch žijú len ľudia.

V roku 1968 sa holandská vláda rozhodla financovať experimentálnu výstavbu nízkonákladového bývania. Vybraný bol projekt architekta Drisa Kreikampa “Bolwoningen”, ale výstavba sa začala až v roku 1980. Bolwoningen pozostáva z 50 guľových domov. Gule sú vyrobené z cementu vystuženého sklenými vláknami. Sú namontované na podstavci v tvare valca. Priemer každej gule je 5.5 metra a každá má 11 okrúhlych okien. Usporiadanie týchto stavieb je pomerne nezvyčajné. V strede gule sa nachádza kúpeľňa a maličká spálňa a obývacia izba a kuchyňa, sú umiestnené na úrovni druhého poschodia. Dom sa dá úplne rozložiť a prepraviť na akékoľvek iné miesto (hmotnosť tejto stavby je len asi 1250 kilogramov). Okrem toho možno túto budovu umiestniť nielen na zem, ale aj na vodu, na stacionárnu plošinu.

Den Bosch

Miestni obyvatelia víziu architekta celkom neocenili, ale existuje množstvo turistov, ktorí by radi navštívili alebo dokonca vyskúšali bývanie v týchto futuristických domoch.

Den Bosch

Holandsko ponúka ďalšie miesta

Holandsko - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Nederland
Hlavné mesto: Amsterdam
Úradné jazyky: holandčina, frízština
Štátne zriadenie: konštitučná monarchia
Dátum vzniku: 30. január 1648
Rozloha: 41543 km²
Časové pásmo: UTC +2:00
Mena: euro
Kód meny: EUR
Medzinárodný kód krajiny: NLD/NL
Internetová doména: .nl
Predvoľba telefónneho čísla: +31

Blízke miesta do +/- 300km