Skip to content

Pevnosť Bridger

Tento štátny park vo Wyomingu, pomenovaný po významnom prieskumníkovi a objaviteľovi, zahŕňa repliku obchodnej stanice zo 40. rokov 19. storočia, vojenskú základňu z 19. storočia a motorest zo začiatku 20. storočia.

Približná doba čítania: 3 minúty

Jim Bridger bol známy obchodník, prieskumník, cestovateľ a propagátor z 19. storočia, ktorý na základe svojich znalostí indiánskych ciest vytvoril mnoho trás. V roku 1842 tu spolu so svojím partnerom postavil drevenú obchodnú stanicu. V tom čase už éra “horalov” pomaly doznievala a pošta sa zameriavala na obchodovanie nielen s pôvodnými obyvateľmi Ameriky, ale aj s vlakmi emigrantov, ktoré začali prúdiť na západ. Emigrantská cesta smerujúca na západ sa tu rozdelila na Mormonskú cestu (a neskôr na centrálnu vetvu Kalifornskej cesty) na juhozápade a Oregonskú cestu (a severnú vetvu Kalifornskej cesty) na severozápade.

Mormóni získali pevnosť v polovici 50. rokov 19. storočia za sporných okolností. Pevnosť opustili (po jej vypálení) koncom 50. rokov 19. storočia, keď americká armáda postupovala v tzv. “mormonskej vojne”. V roku 1859 sa pevnosť stala oficiálnym vojenským táborom, ktorý neskôr našiel uplatnenie pri výpravách proti miestnym indiánskym kmeňom. Fort Bridger bol napokon vyradený z prevádzky, keď sa Wyoming v roku 1890 stal štátom.

Emigrantská cesta a stará mormonská cesta sa v 20. rokoch 20. storočia stali súčasťou Lincolnovej diaľnice, prvej automobilovej cesty od pobrežia k pobrežiu. Neskôr ju premenovali na US 30, keď sa tu koncom 20. rokov 20. storočia zaviedol systém číslovaných ciest. Dnes trasu z veľkej časti kopíruje diaľnica Interstate 80.

Na mieste sa dnes nachádza replika (podľa dobových záznamov) pôvodného dreveného skladu, ako aj niektoré pôvodné zachované vojenské budovy. V obnovených kasárňach sa čiastočne nachádza aj múzeum. Nachádzajú sa tu aj niektoré exponáty z počiatkov automobilovej dopravy na začiatku 20. storočia. Patrí k nim raný automobilový dvor (príklad toho, čo sa neskôr bude nazývať motel), ako aj niektoré pamätné predmety z Lincolnovej diaľnice.

Spojené štáty ponúka ďalšie miesta

Spojené štáty - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: United States
Hlavné mesto: Washington D.C.
Úradné jazyky: angličtina, španielčina
Štátne zriadenie: federatívna prezidentská republika
Dátum vzniku: 4. júl 1776
Rozloha: 9833520 km²
Časové pásmo: UTC -6:00
Mena: americký dolár
Kód meny: USD
Kurz (za 1 € dostaneš): 1.074 USD
Medzinárodný kód krajiny: USA/US
Internetová doména: .us, .gov, .edu, .mil
Predvoľba telefónneho čísla: +1