Skip to content

Skalné úložisko Granite Mountain Records Vault

Vstúp do chladnej hlbokej minulosti a neznámej budúcnosti. Zisti kto koho splodil a kto kde umrel.

Približná doba čítania: 3 minúty

História vašej rodiny môže byť ukrytý v trezore hlboko vo vnútri skaly neďaleko od Salt Lake City. Úložisko Granite Mountain Records Valut je obrovským súborom genealogických záznamov, ktorý bol založený v roku 1965.

Cirkev Ježiša Krista Svätých posledných dní úložisko postavila k ochrane genealogických dokumentov, ako sú doklady o narodeniach, úmrtiach a svadbách. Tie cirkev zbiera na mikrofilmoch už od roku 1938. Uložené nie sú len záznamy členov cirkvi, ale jednoducho všetkých. Tieto dáta sú pre mormonov dôležité, pretože vďaka nim môžu vyhľadávať svojich predkov, posmrtne ich nechať pokrstiť a zaistiť tak ich prestup k viere.

V trezore, ktorý dokáže prečkať prírodné katastrofy i výbuch atómovej bomby, sú uložené milióny mikrofilmov a externé disky plne zdigitalizovaných dát v trojmetrových kartotékach. Ťažké dvere chránia šesť úložných hál, ktoré sú vzájomne prepojené 7.6 metrovými tunelmi. Vďaka prírodnej klimatizácii je tu stálych 12.7 °C bez ohľadu na ročnú dobu.

Kvôli tomu, že mikrofilmy majú životnosť len 200 rokov, bolo v úložisku zamestnaných 60 osôb, ktoré záznamy v súčasnej dobe prenášajú pomocou mikrofilmových skenerov na digitálne média. Celý proces bol pôvodne odhadovaný na 150 rokov, vďaka technologickému pokroku a automatizácii však má nakoniec trvať len 10 rokov. Väčšina informácii tu uložených je dnes na diaľku prístupná cez internet všetkým, ktorých zaujíma genealogický výskum.

Úložisko nie je verejnosti fyzicky prístupné kvôli strachu z kontaminácie. Hlavnú obavu historickému oddeleniu cirkvi spôsobuje tzv. “džínsový prach”, malinké vlákna, ktoré sa dostavajú do vzduchu, keď sa nohavice džínsov trú o seba.

Spojené štáty ponúka ďalšie miesta

Spojené štáty - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: United States
Hlavné mesto: Washington D.C.
Úradné jazyky: angličtina, španielčina
Štátne zriadenie: federatívna prezidentská republika
Dátum vzniku: 4. júl 1776
Rozloha: 9833520 km²
Časové pásmo: UTC -6:00
Mena: americký dolár
Kód meny: USD
Kurz (za 1 € dostaneš): 1.065 USD
Medzinárodný kód krajiny: USA/US
Internetová doména: .us, .gov, .edu, .mil
Predvoľba telefónneho čísla: +1

Blízke miesta do +/- 300km