Skip to content

Prameň Zambezi

Štvrtá najdlhšia rieka Afriky pramení v odľahlom lesnom poraste.

Približná doba čítania: 2 minúty

V bujnom lese zurčí malý prameň. Môže sa zdať skromný, ale v skutočnosti z neho vyviera mohutný vodný tok.

Prameň Zambezi

Zambezi je najdôležitejšou riekou Zambie. Dala krajine meno a najznámejší je jej tok cez Viktóriine vodopády. Pozdĺž záplavovej oblasti Barotse je miestom najznámejšieho zambijského kultúrneho obradu Kuomboka Litunga. Je to štvrtá najdlhšia rieka v Afrike a na svojej 2 700 km dlhej ceste do Indického oceánu sa začína od malého prameňa v severozápadnom kúte Zambie.

Prameň Zambezi

Prameň Zambezi sa nachádza v malom chránenom lese. Obklopuje ho bohatý les Miombo a pás lesa Mushitu. Oblasť je bohatá na biodiverzitu, vyskytuje sa tu takmer 200 druhov vtákov a cicavcov vrátane pangolína stromového, potkana dlhochvostého, mačiaka červenochvostového a nandínie africkej.

V chránenom lese vedú k prameňu drevené vyvýšené chodníky, ktoré v určitej vzdialenosti sledujú cestu rieky údolím. Samotný prameň je malý prameň, ktorý buble pod spodnou časťou spadnutého stromu.

Prameň Zambezi

Návštevnícke centrum vysvetľuje význam rieky Zambezi a poskytuje informácie o lesnom prostredí. Na mieste sa nachádza aj pamätník na počesť nezávislosti Zambie, ktorý bol odhalený 24. októbra 1964.

Zambia ponúka ďalšie miesta

Zambia - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Zambia
Hlavné mesto: Lusaka
Úradné jazyky: angličtina
Štátne zriadenie: prezidentská republika
Dátum vzniku: 24. október 1964
Rozloha: 752618 km²
Časové pásmo: UTC +2:00
Mena: kwacha
Kód meny: ZMW
Kurz (za 1 € dostaneš): 26.899 ZMW
Medzinárodný kód krajiny: ZMB/ZM
Internetová doména: .zm
Predvoľba telefónneho čísla: +260