Skip to content
Malawi

Malawi

Máme tu zatiaľ len jedno miesto, ktoré stojí za návštevu

Malawi, ([maláwi]), dlhý tvar Malawijská republika, (1891 – 1892 a 1907 – 1964 Ňasko [staršie písanie Njasko, ešte staršie Njassko], 1893 – 1907 Britská stredná Afrika) je vnútrozemský štát a prezidentská republika nachádzajúca sa v juhovýchodnej časti Afriky pri rovnomennom jazere medzi Zambiou, Tanzániou a Mozambikom. Krajina má rozlohu asi 118 000 km² a obýva ju asi 18 091 575 obyvateľov (v júli 2016). Jazero Malawi zaberá asi tretinu rozlohy celého štátu. Hlavným mestom je Lilongwe, ktoré je zároveň aj najväčšie mesto štátu; v súčasnosti je druhé najväčšie mesto Blantyre, tretie Mzuzu a štvrté je bývalé hlavné mesto Zomba. Názov Malawi pochádza z mena Maravi, starého názvu pre Nyanja, ľudí, ktorí obývali túto oblasť. Krajina má tiež prezývku “Teplé srdce Afriky”.

Krajina sa tiahne od severu k juhu Veľkej priekopovej prepadliny, ktorej dno je v severnej časti zaliate jazerom Malawi, tretím najväčším africkým jazerom. Najvyššie pohorie Shire Highlands dosahuje na juhovýchode horou Sapitwa 3 002 m n. m. Na severozápade leží náhorná plošina Nyika Plateau, ktorá je vyššia ako 2 600 m n. m. Základom riečnej siete je jazero Malawi, z ktorého vyteká najväčšia rieka Shire, ktorá sa vlieva do rieky Zambezi. Z vlhkého okolia jazera sa krajina na západe dvíha k chladnej náhornej plošine a zalesneným horám, posiatym čajovníkovými plantážami. Väčšina krajiny je pokrytá rozľahlými pastvinami s množstvom antilop a leopardov, pred lovcami chránenými v piatich malawijských národných parkoch.

Podnebie je tropické s letným obdobím dažďov a zimným obdobím sucha. Ročne naprší v nížinách 750 až 1000 mm, na horách až 2000 mm zrážok. Priemerné teploty najteplejšieho mesiaca sa pohybujú od 20° C po 27° C, najstudenejšieho od 14° C do 19° C.