Skip to content

Prameň Nílu

Po tisícročia boli bádatelia posadnutí objavovaním prameňa Nílu - je tento malý horský potok naozaj odpoveďou?

Približná doba čítania: 3 minúty

V bohatých horách Burundi, 70 míľ juhovýchodne od rušného mesta Bujumbura, sa nachádza najjužnejší prameň rieky Níl – možno. V skutočnosti existuje mnoho prameňov Nílu. Ale tento horský potok v Burundi je pravdepodobne najjužnejším prameňom rieky, ktorá sa vinie cez niekoľko krajín, kým sa vlieva do Stredozemného mora. Má tiež pyramídu.

Níl je najdlhšia rieka na svete, meria približne 4 100 kilometrov. Má tri hlavné prítoky: Biely Níl, Modrý Níl a Atbara. V roku 1863 anglický bádateľ John Hanning Speke “vyriešil” otázku prameňa Nílu tvrdením, že jeho konečnou stanicou je Viktóriino jazero. Do tohto jazera sa však vlieva mnoho riek, z ktorých dve najväčšie sú rieka Nyabarongo, ktorá pramení na rwandskej hore Bigugu, a rieka Ruvyironza (neskôr Ruvubu), ktorá pramení na burundskej hore Kikizi. Tento druhý prameň vystopoval nemecký bádateľ Burkhart Waldecker.

Prameň Nílu

Waldecker identifikoval prameň v Burundi 12. novembra 1937. Prišiel do Belgického Konga, kde hľadal azyl pred nacistickým prenasledovaním, a čoskoro potom sa stal posadnutý hľadaním prameňa Nílu. Uvádza sa, že Waldeckerovi trvalo štyri roky, kým vystopoval takmer 4 350 míľ medzi miestom, kde sa Níl vlieva do Stredozemného mora, a týmto prameňom v Burundi. Vtedy, ako aj teraz, je prameň v Burundi len malým pramienkom vody, ktorý pomaly steká z prameňa na hore Kikizi.

V storočiach pred Waldeckerovým príchodom do Afriky prišli hľadať prameň Nílu aj iní európski objavitelia. Už v roku 460 pred n. l. grécky historik Herodotos odhadol pôvod Nílu. V prvom storočí rímsky cisár Nero poslal dvoch centuriónov, aby viedli expedíciu a hľadali prameň rieky. Cisárova smrť však výpravu ukončila bez výsledku. Na začiatku 16. storočia dvaja španielski jezuitskí kňazi preskúmali niektoré prítoky Modrého Nílu.

Prameň Nílu

V 19. storočí sa prieskumníci ešte viac zamerali na objavenie skutočného prameňa rieky. Bol to škótsky lekár David Livingstone, spomínaný dôstojník britskej armády John Hanning Speke a walesko-americký novinár sir Henry Morton Stanley, ktorý podnikol expedíciu v mene belgického kráľa Leopolda II. Po zistení väčšieho počtu zdrojov, sa stala trochu mätúcou.

Napriek tomu, keď Waldecker lokalizoval prameň v Burundi, postavil na najbližšom vrchole hory stélu, “aby ľuďom pripomínala slávny osud rieky”. Neskôr túto stélu nahradil kamennou pyramídou s latinským nápisom: “CAPUT NILI MERIDIANISSIMUM”, čo v hrubom preklade znamená “najjužnejšie ústie Nílu”.

Burundi ponúka ďalšie miesta

Nenašli sme žiadne ďalšie súvisiace miesta

Burundi - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Uburundi
Hlavné mesto: Gitega
Úradné jazyky: rundčina, francúzština
Štátne zriadenie: prezidentská republika
Dátum vzniku: 1. júl 1962
Rozloha: 27834 km²
Časové pásmo: UTC +2:00
Mena: burundský frank
Kód meny: BIF
Kurz (za 1 € dostaneš): 3054.234 BIF
Medzinárodný kód krajiny: BDI/BI
Internetová doména: .bi
Predvoľba telefónneho čísla: +257

Blízke miesta do +/- 300km