Skip to content

Vrch Kamusongolwa

Na kopci pri Kasempa sa odohrala slávna bitka medzi kmeňmi Kaonde a Lozi.

Približná doba čítania: 2 minúty

Veľký kopec za Kasempa v Zambii je miestom dávnej bitky medzi zambijskými kmeňmi Kaonde a Lozi. Kvôli tejto histórii sa často označuje ako “Kopec lebiek”, a to vzhľadom na počet ľudí, ktorí tu zahynuli. Bitka sa začala kvôli sporu medzi náčelníkom Mushimom a náčelníkom Kasempom, ktorí patrili k národu Kaonde. Loziovia sa postavili na stranu náčelníka Mushima. Počas bitky ľudia Kaonde obsadili vrchol kopca, zatiaľ čo bojovníci Lozi obkľúčili jeho spodnú časť.

Kamusongorwa Hill

V tomto bode sa príbehy o bitke líšia. Tradícia Loziov uvádza, že sa im podarilo vyhladovať mužov náčelníka Kasempa, ktorí boli opevnení na vrchole kopca. Tradícia Kaonde však uvádza, že to bola lož. Keď sa Loziovia vydali obsadiť kopec, Kaondeovia ich dokázali zabiť tým, že z kopca valili kamene, keď sa Loziovia pokúšali vyliezť na kopec. Po bitke sa Loziovia stiahli do dnešnej Západnej provincie a Kaondeovci zostali v oblasti Kasempa. Príbeh tejto bitky sa dodnes odráža vo vtipoch o “kmeňovom príbuzenstve”, v ktorých sa členovia kmeňov Lozi a Kaonde navzájom podpichujú kvôli taktike použitej v bitke.

Okrem ústneho podania histórie tejto lokality priniesli archeologické vykopávky v okolí kopca výsledky. Pri vykopávkach sa našla keramika, železné predmety ako motyky a sekerky,… a neskôr aj kamenné nástroje z doby kamennej. Rádiokarbónová analýza datovala nájdené artefakty z obdobia doby železnej do roku 1150, zatiaľ čo artefakty z doby kamennej siahali ešte ďalej, čím odhalili stratenú históriu lokality.

Kamusongorwa Hill

Zambia ponúka ďalšie miesta

Zambia - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Zambia
Hlavné mesto: Lusaka
Úradné jazyky: angličtina
Štátne zriadenie: prezidentská republika
Dátum vzniku: 24. október 1964
Rozloha: 752618 km²
Časové pásmo: UTC +2:00
Mena: kwacha
Kód meny: ZMW
Kurz (za 1 € dostaneš): 27.679 ZMW
Medzinárodný kód krajiny: ZMB/ZM
Internetová doména: .zm
Predvoľba telefónneho čísla: +260

Blízke miesta do +/- 300km