Skip to content

Protiľadovcové delo

Ľudia už dávno chceli ovládať počasie. Jedno takéto unikátne zariadenie sa nachádza i na Slovensku. A vyzerá, že ešte vo funkčnom stave.

Približná doba čítania: 3 minúty

Búrky s krupobitím bývajú na veľmi malom území a trvajú len pár minút, ale ako poľnohospodári veľmi dobre vedia, môžu v krátkom čase narobiť veľa škody. Môže zničiť kompletne začínajúcu úrodu či poškodiť aktuálnu úrodu mäkkých plodín. Poľnohospodári volia väčšinou pasívny prístup pomocou sietí. Agresívnejšou metódou je zaútočiť na celý problém.

Už v roku 1896 vyvinul rakúsky pestovateľ vína, ALbert Stiger, prvé zariadenie na odklonenie krupobitia. V Rakúsku a severnom Taliansku sa stalo zariadenie veľmi populárnym potom, čo sa ľudia dozvedeli, že v údolí vynálezcu už dva roky nebolo žiadne krupobitie. Do roku 1900 bolo v regióne viac ako 10 000 protiľadovcových diel.

Protiľadovcové delo umiestnené na starom zámku v Banskej Štiavnici vyzerá ako z rozprávky. Má sa jednať asi o jediný zachovaný kus na Slovensku a možno aj v strednej Európe, ktoré ešte pochádza z prelomu 19. a 20. storočia. Keď už budeš v Štiavnici na zámku, ktorý je kúsok priamo od centra, tak si ho poriadne obzri.

Protiľadovcové delo

Teória fungovania

Protiľadovcové delo sa odborne nazýva generátor rázovej vlny. Kužeľ sa nasmeruje dohora a výbušná zmes acetylénu a kyslíka sa zapáli v dolnej časti, vznikne energia, ktorá sa v kuželi mení na tlakovú vlnu so silným hlbokým zvukom. To má mať za následok, že rýchlosťou zvuku vpadne vlna do oblakov a preruší rastovú fázu krúp. To čo by spadlo na zem ako ľadovec, nakoniec dopadne ako dážď či mokrý sneh.

Súčasnosť

Bohužiaľ neexistujú relevantné dôkazy o tom, že by protiľadovcové delo fungovalo. Záujem o delo rýchlo opadol, ale v 70. rokoch sa vrátil na výslnie. Dnes sa automatizované zariadenia používajú napr. v Taliansku, Francúzsku, Rakúsku, Holandsku, Spojených štátoch, Austrálii, Novom Zélande či Tibete, aj keď v roku 2001 Svetová meteorologická organizácia vylúčila akýkoľvek vplyv diel na počasie. Navyše v roku 2006 časopis Meteorologische Zeitschrift dospel k jednoznačnému záveru: “Zbytočné plytvanie peňazí a námahou.”

Dokonca takéto zariadenia sa nachádzali ešte v roku 2017 v okolí Piešťan a Hlohovca. V roku 2015 médiami prešlo niekoľko správ, že kvôli používaniu diel v danej oblasti dlho nepršalo. Od vtedy je ticho na túto tému.

Slovensko ponúka ďalšie miesta

Slovensko - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Slovensko
Hlavné mesto: Bratislava
Úradné jazyky: slovenčina
Štátne zriadenie: parlamentná republika
Dátum vzniku: 1. januára 1993
Rozloha: 49035 km²
Časové pásmo: UTC +2:00
Mena: euro
Kód meny: EUR
Medzinárodný kód krajiny: SVK/SK
Internetová doména: .sk
Predvoľba telefónneho čísla: +421