Skip to content

Kamenné jašterice z Kapitulskej

Tento jedinečný základný kameň, často mylne považovaný za stredovekú gotickú pamiatku, pochádza až z 80. rokov 20. storočia.

Približná doba čítania: 2 minúty

Prechádzka po dláždenej Kapitulskej ulici, ktorá sa nachádza v tieni Bratislavského hradu, sa môže zdať ako výlet priamo do stredoveku na Slovensku, v ústraní od turistického ruchu a vývoja 21. storočia. Je taká tichá, že niet divu, že ju miestni prezývajú “ulička duchov”.

Kamenné jašterice

Na jednom rohu môžu návštevníci naraziť na pieskovcovo sfarbený nárožný kameň s rustikálnou plastikou jašterice – alebo snáď salamandry? Hoci je nevýrazná, je celkom nápadná, dokonca pozoruhodná. Aký význam má? Určite vyzerá dosť staro, v renesančnom, či dokonca stredovekom štýle; ale na jeho boku nie je žiadna popisná tabuľka alebo niečo podobné, čo vás necháva zmätenými a zvedavými.

Rovnakú otázku si kládli aj mnohí miestni obyvatelia, aspoň tí, ktorí o tejto soche vedia, a nedostali na ňu odpoveď. Ich dohady sú rovnako dobré ako vaše, niektorí sa domnievajú, že je zo 14. storočia, zatiaľ čo niektorí ju pripisujú obdobiu Márie Terézie.

Kamenné jašterice

Pravdou však je, že nejde vôbec o nič historické. Okopník, ako sa mu v slovenskej architektúre hovorí, tu bol osadený až v 80. rokoch 20. storočia, keď ulica prešla rozsiahlou rekonštrukciou. Okolo roku 2000 bol kvôli určitému poškodeniu odstránený a na takmer dve desaťročia uložený do skladu, aby v roku 2019 ohlásil návrat, plne zreštaurovaný, ale rovnako neprehľadný ako predtým.

Slovensko ponúka ďalšie miesta

Slovensko - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Slovensko
Hlavné mesto: Bratislava
Úradné jazyky: slovenčina
Štátne zriadenie: parlamentná republika
Dátum vzniku: 1. januára 1993
Rozloha: 49035 km²
Časové pásmo: UTC +2:00
Mena: euro
Kód meny: EUR
Medzinárodný kód krajiny: SVK/SK
Internetová doména: .sk
Predvoľba telefónneho čísla: +421

Blízke miesta do +/- 300km