Kláštorný kostol Premontre Zsámbék

Zvyšky románskeho kostola z 13. storočia ležia opustené na svahu kopca.

Približná doba čítania: [cas_citania]

32 kilometrov západne od Budapešti sa na vrchole kopca v malom maďarskom mestečku Zsámbék nachádzajú pozostatky pôvodného kostola z 13. storočia.

Stavba kostola sa začala v roku 1220 a dokončená bola približne o 30 rokov neskôr v polovici storočia. Stavbu premonštrátskeho kostola pôvodne financovali potomkovia francúzskeho rytiera Ainordiho (Aynarda) de Champagne. Premonštrátski mnísi, založení v roku 1120, vyznávali prísne asketický spôsob života.

V roku 1241 Mongolovia počas vpádu do Uhorska zničili časť kostola. Napriek poškodeniu mnísi v opátstve pôsobili ešte mnoho rokov. V 15. storočí zhorela veľká časť kostola pri požiari. Potom v roku 1541 turecké vojská obsadili vrch na viac ako sto rokov. Kostol premenili na pevnosť. Dodatočné kamenné opevnenie je pravdepodobne jediným dôvodom, prečo kostol stojí dodnes.

Najničivejšia udalosť v histórii stavby sa odohrala v roku 1763. Najhoršie zemetrasenie v histórii krajiny s odhadovanou magnitúdou 6,3 stupňa Richterovej stupnice zničilo veľkú časť kostola.

Po zemetrasení miestni dedinčania brali kamene z rozpadajúceho sa kostola aj na obnovu svojej obce. Dodnes je mnoho kusov kostola uložených v stenách dedinských domov.

Napokon sa v roku 1889 konečne začala obnova kostola pod vedením maďarského architekta Istvána Möllera. Nakoniec sa však rozhodlo, že kostol zostane ako ruina a zachová sa v pôvodnej podobe.

Od roku 1986 sa v zrúcanine uskutočňuje nepretržitý výskum a reštaurovanie. Budúcnosť kostola však zostáva neistá.

Maďarsko ponúka ďalšie miesta

Maďarsko - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Magyarország
Hlavné mesto: Budapešť
Úradné jazyky: maďarčina
Štátne zriadenie: parlamentná republika
Dátum vzniku: 1. január 1918
Rozloha: 93030 km²
Časové pásmo: [actual_time]
Mena: maďarský forint (=100 fillérov)
Kód meny: HUF
Kurz (za 1 € dostaneš): [prepocet_kurzu mena=”HUF”] HUF
Medzinárodný kód krajiny: HUN/HU
Internetová doména: .hu
Predvoľba telefónneho čísla: +36