Skip to content

Sarajevská bobová dráha

Vojnou zničenú olympijskú pamiatku postupne pohlcujú graffiti a príroda.

Približná doba čítania: 2 minúty

Kedysi hrdou domimantou Sarajeva bola bobová dráha, ktorá sa postavila kvôli olympijským hrám v Bosne a Hercegovine v roku 1984, odvtedy chátra po tom, čo sa stala obeťou vojenských akcií.

1 300 metrov dlhá betónová dráha bola dokončená v roku 1982 a obsahovala celkovo 13 zákrut a v tej dobe patrila k tým najrýchlejším na svete. Drahé verejné práce sa krajine vyplatili po tom, čo počas olympiády sa tu zhromažďovali obrovské davy ľudí. Trať sa dala znovu využiť aj počas súťaži Svetového pohára v neskorších rokoch po zimných hrách a ukazovalo sa, že trať bude naďalej prinášať zisky.

Nanešťastie, keď sa v roku 1991 začala občianska vojna v Juhoslávii, trať sa, rovnako ako zvyšok krajiny, zapojili do bojov. Klopené zákruty sa používali ako obranné pozície pre bosnianske sily a celá trať bola zasypaná dierami po guľkách zo zbraní.

Dnes je trať stále obľúbeným miestom miestnych umelcov graffiti, ktorí zdobia celé pruhy zákrut. Sarajevská bobová dráha je doslovnou konkrétnou pripomienku lepších časov. V pláne sú rekonštrukcie pre budúce bobové súťaže, ale nevedia nájsť na obnovu peniaze.

Trať je jednoducho dostupná pomocou zrekonštruovanej lanovky zo Sarajeva na horu Trebević. Po trati je možné sa prejsť a po lesnej ceste zísť ďalej naspäť až do centra. Odporúčame nasledovať vyšliapané chodníky, pretože v lesoch sa môžu nachádzať ešte nevybuchnuté míny, aj keď to v tejto oblasti je málo pravdepodobné.

Sarajevo, Bosna a Hercegovina

Bosna a Hercegovina ponúka ďalšie miesta

Bosna a Hercegovina - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Bosna
Hlavné mesto: Sarajevo
Úradné jazyky: bosniančina, srbčina, chorvátčina
Štátne zriadenie: federálna parlamentná republika
Dátum vzniku: 1. marca 1992
Rozloha: 51129 km²
Časové pásmo: UTC +2:00
Mena: konvertibilná marka
Kód meny: BAM
Kurz (za 1 € dostaneš): 1.956 BAM
Medzinárodný kód krajiny: BA
Internetová doména: .ba
Predvoľba telefónneho čísla: +387

Blízke miesta do +/- 300km