Skip to content

Púšť Tatacoa

Uprostred tohto starobylého tropického lesa nájdete unikátne miesto na pozorovanie hviezd, jednu z najlepších kolumbijských hvezdární a bazén.

Približná doba čítania: 3 minúty

Keby Ray Bradbury cestoval do púšte Tatacoa, jeho „Marťanské kroniky“ by boli inšpirované touto nadpozemskou krajinou.

Tatacoa sa rozprestiera na veľkom území okolo mestečka Villavieja v provincii El Huila a je domovom jedného z najvýznamnejších observatórií na kontinente. Jej rozľahlé územie nepokrývajú duny, ako by sa dalo očakávať, ale skôr skalnaté kaňony, ktoré vytvárajú vyprahnuté labyrinty, ktorých červené a sivé farby občas prerušuje zelený krík.

Jej jedinečnú krajinu vysvetľuje nesprávne pomenovanie, ktoré ju charakterizuje: Púšť Tatacoa totiž vôbec nie je púšťou, ale suchým tropickým lesom. Pred miliónmi rokov to bol bujný les plný vegetácie a zvierat. Na mieste, kde kedysi stáli stromy a kvitli kvety, sa dnes nachádza hlina a skaly, ktoré kontrastujú so všadeprítomným pohorím Ánd, ktoré sa týči v diaľke. Krajina je rozdelená na dve oblasti: Cuzco, sfarbené do sýto okrovej farby, a Los Hoyos, sfarbené do popolavej šedi.

Pozdĺž hlavnej cesty, ktorá ju pretína, sa nachádza jedno z najdôležitejších observatórií v krajine. Hoci je observatórium malé, môže sa pochváliť tisíckami návštevníkov počas celého roka a tímom erudovaných astronómov, ktorí zdieľajú svoje nadšenie. Každý večer otvára svoje brány návštevníkom, ktorí vystúpia na jeho strechu a strávia približne dve hodiny pozorovaním oblohy a učením sa všetkého od histórie názvov súhvezdí až po spôsob merania vzdialenosti. Vrcholom večera je, samozrejme, možnosť použiť ďalekohľad a priblížiť sa k hviezdam.

Púšť Tatacoa

Ako druhá najväčšia suchá oblasť v Kolumbii je Tatacoa jedným z najobľúbenejších miest na kempovanie a geologické výlety. Väčšina ľudí, ktorí sa vydajú do Tatacoa, plánuje prejsť do samoty kaňonov a nájsť si miesto na utáborenie. Izolovaní od hluku ostatných ľudí sa tu najlepšie pozorujú hviezdy.

Púšť Tatacoa

Azda najnezvyčajnejším pohľadom na okrovú krajinu je azúrovo modrý bazén zasadený do suchej zvlnenej krajiny. Hostely prevádzkované niekoľkými rodinami, ktoré túto oblasť obývajú, ponúkajú aj lôžka a hojdacie siete pre tých, ktorí chcú vidieť púšť bez toho, aby sa vydali do jej labyrintu. Bez ohľadu na svoje preferencie väčšina turistov v určitom momente skončí pri bazéne (Estadero Los Hoyo). Tento umelo vytvorený bazén, ktorý je nepravdepodobnou oázou, je naplnený prírodnou vodou vyvierajúcou z púšte. Piva tu tečie dostatok a chlad vody je príjemne osviežujúci.

Kolumbia ponúka ďalšie miesta

Púšť Tatacoa

Kolumbia - Krátke info

Miestny názov: Colombia
Hlavné mesto: Bogotá
Úradné jazyky: španielčina
Štátne zriadenie: prezidentská republika
Dátum vzniku: 20. júl 1810
Rozloha: 1141748 km²
Časové pásmo: UTC -5:00
Mena: kolumbijské peso
Kód meny: COP
Kurz (za 1 € dostaneš): ERROR COP
Medzinárodný kód krajiny: CO
Internetová doména: .co
Predvoľba telefónneho čísla: +57

Blízke miesta do +/- 300km