Skip to content

Rapa Nui

Zvláštne teritórium Čile, anektované v roku 1888 za podozrivých okolností.

Približná doba čítania: 3 minúty

Známy ostrov, u nás známy skôr ako Veľkonočný, leží doslova na konci sveta, stratený v oceáne – k pobrežiu Južnej Ameriky je to 3 800 kilometrov, do Polynézie cez 2 500 km. Prví osadníci k jeho brehom dorazili v drevených kánoe zhruba pred 800 rokmi, pri plavbe sa riadili hviezdami a oceánskými prúdmi. Žiadny tropický raj tu nenašli – pôda tu nie je bohvieako úrodná a zdrojov pitnej vody tiež nie je mnoho.

Čo sa dialo ďalej, o tom dnes môžeme len špekulovať. Rozhodne ale ubehlo niekoľko sto rokov, než sa sem dostal prvý Európan – konkrétne holandský námorník. Stalo sa tak na Veľkonočnú nedeľu 1722 a nové holandské teritórium tak dostalo názov Veľkonočný ostrov.

Vlajka Veľkonočného ostrova

To meno sa dnes stalo takmer synonymom pre nevysvetliteľné záhady. Keď u brehov ostrova pristál spomenutý Holanďan, bola väčšina obrích prastarých paliem už preč, vystriedali ich záhadné sochy – obrovské čadičové monolity, v ktorých údajne prebývajú duchovia mocných predkov. Ich pôvod je dodnes obostretý tajomstvom a archeológovia celého sveta sa hádajú, čo sa na Veľkonočnom ostrove vlastne dialo.

Čile sa vlády nad ostrovom ujala v roku 1888. Jeden námorný dôstojník vyjednal s kráľom Rapa Nui a kmeňovými náčelníkmi tzv. Dobrovoľnú zmluvu (španielsky Acuerdo de voluntades) v dvoch verziách – španielsky a v jazyku rapanui, kombinovaným s tahitštinou. V španielčine sa náčelníci vzdávajú vlády nad ostrovom a odovzdávajú ho Čile. V rapanui Čile ponúka, že bude “priateľom ostrova”.

Rapa Nui

Kráľ ani náčelníci nevedeli čítať, takže zmluvu podpísali krížikom. Počas následnej oslavy vykopol kráľ Tekena drn, trávu podal onomu čilskému námornému dôstojníkovi a sám si nechal hlinu. Pre neho a jeho ľud malo toto symbolické gesto väčší význam ako samotná zmluva. Lenže pre čilskú vládu tomu bolo naopak.

Čile ponúka ďalšie miesta

Čile - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Chile
Hlavné mesto: Santiago
Úradné jazyky: španielčina
Štátne zriadenie: prezidentská republika
Dátum vzniku: 12. február 1810
Rozloha: 756096 km²
Časové pásmo: UTC -6:00
Mena: čilské peso
Kód meny: CLP
Kurz (za 1 € dostaneš): 1003.21 CLP
Medzinárodný kód krajiny: CHL
Internetová doména: .cl
Predvoľba telefónneho čísla: +56