Skip to content

Krysí chrám Karni Mata

V Indii je neúrekom božstiev a uctievajú takmer hocičo. Napr. aj také krysy, ktorým patrí celý chrám. A nieže jednu zašlapneš, musíš ju nahradiť zlatom...

Približná doba čítania: 2 minúty

Po podlahách tohoto chrámu sa preháňa dvadsať tisíc krýs, ktoré súperia o miesto u veľkých misiek s mliekom. Krysy tu nie sú považované za škodcov, ale za posvätných potomkov Karni Maty, ktorá bola v 15. storočí uctievaná ako stelesnenie hinduistickej bohyne Durgy.

Príbehy o tom, ako sa z potomkov Karni Maty staly krysy, sa rôznia. Najbežnejšia verzia tvrdí, že Karni prosila bohyňu smrti Jamu, aby oživila jej utopeného syna. Jama nakoniec zvolila a sľúbila, že všetci mužskí potomkovia Karni Maty budú reinkarnovaní v podobe krýs.

Návštevníci si pred vstupom do chrámu musia vyzuť topánky. Pri pohybe medzi výkalmi, rozliatym mliekom a hemžiacimi sa krysami mysli na to, že pokiaľ ti po nohe jedna prebehne, znamená to, že budeš mať šťastie. Našlapuj opatrne. Pravidlá v chráme uvádzajú, že pokiaľ omylom na krysu šliapneš a zabiješ ju, musíš ju nahradiť soškou krysy vyrobenú zo zlata.

India ponúka ďalšie miesta

India - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: India
Hlavné mesto: Naí Dillí
Úradné jazyky: hindčina, angličtina, 21 miestnych jazykov
Štátne zriadenie: federatívna parlamentná republika
Dátum vzniku: 26. júl 1950
Rozloha: 3287263 km²
Časové pásmo: UTC +5:30
Mena: indická rupia
Kód meny: INR
Kurz (za 1 € dostaneš): 88.894 INR
Medzinárodný kód krajiny: IND/IN
Internetová doména: .in
Predvoľba telefónneho čísla: +91

Blízke miesta do +/- 300km