Skip to content

Roça Sundy

Táto takmer opustená plantáž bola kedysi svedkom zatmenia, ktoré dokázalo Einsteinovu teóriu relativity

Približná doba čítania: 3 minúty

Roça Sundy je takmer opustená kávová plantáž na malom africkom ostrove Principe, severne od rovníka, kde nezávislý astrofyzik dokázal Einsteinovu teóriu relativity sledovaním zatmenia slnka.

V roku 1919 cestoval slávny britský astrofyzik Sir Arthur Stanley Eddington na ostrov Principe, aby našiel perfektné miesto, z ktorého je možné vidieť predpovedané zatmenie slnka. Eddington dúfal, že zachytí svetlo hviezd zakrivené gravitáciou slnka, čím dokázal Einsteinov model fyziky oproti Newtonovmu. Zatmenie slnka bolo nevyhnutné, pretože to bola jediná možnosť, kedy by mohol vidieť svetlo hviezd nezakryté slnkom. Ideálne miesto našiel v Roça Sundy. 29. mája 1919 Eddington vyfotografoval hviezdy, nachádzajúce sa v tej dobe v blízkosti slnečného disku a potom porovnal pozície týchto hviezd v situácii, kedy neboli v blízkosti Slnka. Podľa všeobecnej teórii relativity by malo Slnko svojim gravitačným pôsobením odchýliť svetlo hviezd, prechádzajúce v jeho blízkosti, čo sa na fotografii hviezd prejavilo len zdanlivým posunom smerom od Slnka.

Roça Sundy

Plantáž Sundy (v preklade roça znamená plantáž) bola prvou plantážou na kakao a kávu celého súostrovia, ktorá sa stala domovom kráľovskej rodiny Princovho ostrova. Dnes je miesto vo veľmi havarijnom stave, akoby sa džungľa rozhodla vziať si späť svoje územie. Ľudia stále žijú v obydliach pôvodných otrokov, zatiaľ čo ostatné budovy si už vzala džungľa späť. Staré poľnohospodárske stroje pomaly hrdzavejú a zarastajú v bujnej vegetácii, ale o kedysi priekopníckom pozorovaní Eddingtona je len málo cenných dôkazov. K dispozícii je len strážca budov a časti plantáže pripomínajú skôr dediny, kde ľudia žijú v komunite v opustených budovách.

Roça Sundy

Dnes je z hlavnej budovy a blízkeho areálu veľmi luxusný hotel.

Svätý Tomáš ponúka ďalšie miesta

Nenašli sme žiadne ďalšie súvisiace miesta

Roça Sundy

Svätý Tomáš - Krátke info

Miestny názov: São Tomé e Príncipe
Hlavné mesto: Svätý Tomáš
Úradné jazyky: portugalčina
Štátne zriadenie: poloprezidentská republika
Dátum vzniku: 12. júla 1975
Rozloha: 1001 km²
Časové pásmo: UTC +0:00
Mena: dobra
Kód meny: STD
Kurz (za 1 € dostaneš): ERROR STD
Medzinárodný kód krajiny: STP/ST
Internetová doména: .st
Predvoľba telefónneho čísla: +239

Blízke miesta do +/- 300km