Skip to content

Catedral de Santa Isabel

Najväčší kresťanský kostol v krajine je komplikovaným symbolom španielskeho kolonializmu.

Približná doba čítania: 3 minúty

Na nenápadnom námestí pri prímorskom prístave stojí vysoká katedrála s broskyňovou fasádou a dvoma 130 metrov vysokými vežami. Stavba katedrály Catedral de Santa Isabel sa začala v roku 1887, keď bola Rovníková Guinea ešte pod španielskou koloniálnou nadvládou. Kostol bol potom vysvätený v roku 1916. Na financovaní rozsiahleho stavebného projektu sa podieľali miestni praktizujúci lekári, podniky a španielska vláda. Projektom gotického revivalového kostola bol nakoniec poverený španielsky architekt Llairadó Luis Segarra a na návrhu kostola sa dokonca podieľal aj slávny katalánsky architekt Antonio Gaudí.

St. Elizabeth’s Cathedral

Hoci si mnohí spájajú španielsky kolonializmus s Amerikou, Rovníková Guinea bola poslednou španielskou kolóniou, ktorá získala nezávislosť v roku 1968. Hlavné mesto Rovníkovej Guiney, Malabo, a katedrála Catedral de Santa Isabel v ňom ležia na severnom pobreží ostrova Bioko. V 15. storočí však portugalskí objavitelia dokončili prieskum ostrova a nazvali ho Fernando Po, podľa veliteľa expedície. Domorodí Afričania, najmä Bubisovia, po stáročia vyháňali z ostrova kolonizátorov partizánskou vojnou a svojimi znalosťami hustého terénu ostrova. Južná časť ostrova sa dokonca stala útočiskom pre ľudí, ktorí utiekli z otroctva na neďalekých ostrovoch kontrolovaných Portugalcami, ako je Svätý Tomáš a Princov ostrov. Jeden španielsky cestopisec v 80. rokoch 17. storočia povedal, že títo utečenci vytvorili „republiku, ktorá sa riadi vlastnými zákonmi“.

Až neskôr v 19. storočí začalo Španielsko zveľaďovať ostrov Bioko stavebnými projektmi, ako je napríklad katedrála. Niekedy Španielsko násilne posielalo na ostrov slobodných farebných ľudí z Kuby, aby zvýšili počet obyvateľov. Španielsko tiež systematicky útočilo na Bubisov, pričom sa zameralo na ich náboženstvo a sociálny systém, keďže choroby a španielske útoky znížili ich populáciu z 30 000 v roku 1820 na 10 000 v roku 1911.

St. Elizabeth’s Cathedral

V súčasnosti je v Rovníkovej Guinei stále cítiť veľký španielsky vplyv. Úradným jazykom krajiny je španielčina a španielske jedlá a reštaurácie nájdete po celej krajine. Približne 87 % obyvateľov Rovníkovej Guiney sú katolíci, čo je jeden z najvyšších podielov na obyvateľa v rámci všetkých afrických krajín. Hoci mnohí oceňujú katedrálu Catedral de Santa Isabel ako krásny príklad španielskej koloniálnej architektúry, dnes je zložitým symbolom španielskeho kolonializmu v krajine.

Rovníková Guinea ponúka ďalšie miesta

Catedral de Santa Isabel

Rovníková Guinea - Krátke info

Miestny názov: Guinea Ecuatorial
Hlavné mesto: Malabo
Úradné jazyky: španielčina, francúzština, portugalčina
Štátne zriadenie: republika
Dátum vzniku: 12. október 1968
Rozloha: 28051 km²
Časové pásmo: UTC +1:00
Mena: frank BCEAO/CFA
Kód meny: XAF
Kurz (za 1 € dostaneš): ERROR XAF
Medzinárodný kód krajiny: GNQ/GQ
Internetová doména: .gq
Predvoľba telefónneho čísla: +240

Blízke miesta do +/- 300km