Skip to content

Ureka

Táto dedina obklopená úchvatnými vodopádmi je jedným z najvlhkejších miest na svete.

Približná doba čítania: 4 minúty

Od chvíle, keď vystúpite z auta a uvidíte prvý vodopád padajúci z útesu, až kým si nezaplávate pod ďalším vodopádom hlboko v džungli, viete, že ste na výnimočnom mieste. Ureka, ktorá sa nachádza dve hodiny jazdy autom na juh od ostrova Bioko, je skrytým svetom.

Pri pohľade na prvý vodopád sa možno budete pýtať, či sa máte obťažovať ísť ďalej. Priamo tam by ste mohli stráviť deň, ako to robia miestni obyvatelia, na pláži, pri grilovaní a plávaní vo vlnách. Alebo sa môžete prejsť. Musíte začať skoro. Vezmite si so sebou dostatok vody a ochranu proti slnku. Je tu horúco. Pláž je úplne nekrytá. Ak však pôjdete asi hodinu po opustenej pláži s čiernym pieskom, nájdete vodopád číslo dva. Je ukrytý v džungli a ústi do bazéna, ktorý je ideálny na kúpanie a rybolov. Možno budete opäť premýšľať, či máte ísť ďalej. Mohli by ste tu jednoducho stráviť celý deň a vylihovať v chladnej vode. Pokračujte ďalej. Hlbšie do džungle. Je tu chodník, ale všetko tu rýchlo rastie a môže byť ťažké ho nájsť.

Ureka

Tridsať minút sa predierate pomedzi stromy, šplháte sa hore a cez popadané kmene, kým sa dostanete na piesočnatú malú súkromnú pláž. Tu budete musieť prekročiť rieku. Príliv môže byť vysoký. Prúd je silný. Voda vám môže siahať až po krk, takže budete musieť niesť batoh nad hlavou. Ak môžete, obujte si topánky do vody – kamene na riečnom dne sú brutálne. Pokračujte proti prúdu pozdĺž nízkej kamenistej rieky, ktorú ste práve prekročili. Zrazu sa vám to podarilo. Vodopád číslo tri. Tryskajúce, široké ústie, kaskádovito padajúce do rieky, ktorú ste práve prekročili. Odporúčame sa v ňom okúpať. Alebo sa môžete usadiť na trávu neďaleko, odpočívať a pozorovať. Nikde naokolo nikto iný nie je. Možno si myslíte, že toto je ono. Už ste prešli tak ďaleko. Čo by mohlo byť obohacujúcejšie, výnimočnejšie ako toto?

Nevzdávajte sa teraz. Vráťte sa späť po rieke. Pozdĺž piesočnatej cesty a za zákrutou. V období sucha tu možno stretnete skupinu študentov z Drexelovej univerzity. Táboria v džungli celé mesiace a študujú obrovské korytnačky, ktoré na tejto pláži hniezdia. Ocenia, ak im prinesiete nejaké dobroty. Keďže žijú takto na samote, nemajú veľa príležitostí doplniť si zásoby.

Nakoniec, ukrytý hneď za ich táborom, je tam: vodopád číslo štyri. Padá z útesu do veľkého krásneho bazéna. Ako z nejakého fantasy románu. Niečo naozaj z iného sveta. A na konci dňa, mokrí a unavení, sa vydáte na cestu späť džungľou. Po majestátnej pláži s čiernym pieskom, keď sa popoludňajšie vlny rozbíjajú o breh. Žasnete nad tým, aké máte šťastie, že ste jedným z mála ľudí na svete, ktorí môžu zažiť takéto magické miesto.

Rovníková Guinea ponúka ďalšie miesta

Rovníková Guinea - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Guinea Ecuatorial
Hlavné mesto: Malabo
Úradné jazyky: španielčina, francúzština, portugalčina
Štátne zriadenie: republika
Dátum vzniku: 12. október 1968
Rozloha: 28051 km²
Časové pásmo: UTC +1:00
Mena: frank BCEAO/CFA
Kód meny: XAF
Kurz (za 1 € dostaneš): 655.957 XAF
Medzinárodný kód krajiny: GNQ/GQ
Internetová doména: .gq
Predvoľba telefónneho čísla: +240

Blízke miesta do +/- 300km