Skip to content

Cabo da Roca

Jeden portugalský básnik opísal tento mys, najzápadnejší bod kontinentálnej Európy, ako "miesto, kde sa končí pevnina a začína more".

Približná doba čítania: 2 minúty

Nachádza sa v portugalskom národnom parku Sintra-Cascais a je najzápadnejším bodom kontinentálnej Európy. Na tomto mieste prírodných krás sa stretávajú mohutné útesy s Atlantickým oceánom, kde sa snúbi more, pevnina, vietor a les a vytvárajú jedinečnú atmosféru.

Cabo da Roca, Portugalsko

Keď sa predpokladalo, že Zem je guľatá a má začiatok a koniec, mnohí verili, že Cabo da Roca je jedným z koncov vtedy známeho sveta. Z okraja výbežku je vidieť obrovský priestor otvoreného mora, duny, pláže, útesy a chodníky na prechádzky – to všetko robí z Cabo da Roca povinnú zastávku.

Okolo Cabo da Roca sa týčia vysoké skalnaté útesy vo výške viac ako 100 metrov nad vodou. Miesto je kvôli geografickým podmienkam dosť veterné, ale už len samotný západ slnka stojí za návštevu! Existuje niekoľko chodníkov, ktoré spájajú toto miesto s pohorím Sintra.

Na útese sa nachádza maják Farol de Cabo da Roca, ktorý začal fungovať v roku 1772. Bol jedným z prvých v Portugalsku, ktorý bol postavený na tento účel, a dnes je tretím najstarším majákom na portugalskom pobreží.

Luís de Camões vo svojej epickej básni Os Lusíadas (Lusiadi) opísal Cabo da Roca ako “miesto, kde sa končí pevnina a začína more”.

Portugalsko ponúka ďalšie miesta

Portugalsko - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Portugal
Hlavné mesto: Lisabon
Úradné jazyky: portugalčina
Štátne zriadenie: poloprezidentská republika
Rozloha: 92212 km²
Časové pásmo: UTC +1:00
Mena: euro
Kód meny: EUR
Medzinárodný kód krajiny: PRT/PT
Internetová doména: .pt
Predvoľba telefónneho čísla: +351

Blízke miesta do +/- 300km