Skip to content

Playa de Aleñá

Počas obdobia sucha sa na tejto pláži s bielym pieskom vyskytujú tisíce hniezdiacich motýľov.

Približná doba čítania: 2 minúty

Playa de Aleñá Blanca je nádherná pláž s bielym pieskom na ostrove Bioko v Rovníkovej Guinei. To však nie je jediný dôvod, prečo ju navštíviť. Počas obdobia sucha, od decembra do februára, sa na pláži množia tisíce motýľov. Toto divadlo je známe tým, že sa tu vytvárajú husté „mraky“ motýľov.

Ostrov Bioko je najväčší sopečný ostrov v Guinejskom zálive, ktorý sa nachádza 100 míľ severozápadne od pobrežia Rovníkovej Guiney a 60 míľ od južného pobrežia Nigérie. V domorodom jazyku Bube sa ostrov nazýva Ëtulá Ëria. Veľkej časti jeho krajiny dominujú tropické dažďové pralesy a strmé hory.

Playa de Aleñá

V tejto krajine sa nachádza pestrá populácia rastlín a živočíchov. Na ostrove žije viac ako 200 druhov vtákov a na jeho plážach sa rozmnožujú štyri druhy morských korytnačiek. Zaujímavé je, že podľa analýzy z roku 1994 sa na ostrove Bioko vyskytuje menej endemických druhov (rastlín a živočíchov, ktoré sa nenachádzajú nikde inde) ako na neďalekých ostrovoch Svätého Tomáša a Princovho ostrova. Tieto ostatné ostrovy v Guinejskom zálive boli izolované oveľa dlhšie, zatiaľ čo Bioko bolo spojené s africkou pevninou približne do obdobia pred 10 000 rokmi.

Playa de Aleñá

Bioko sa tiež vyznačuje najväčšou rozmanitosťou motýľov na svete. V roku 2000 bolo na ostrove s rozlohou 779 km2 zaznamenaných 172 rôznych druhov motýľov a výskumníci sa naďalej snažia dozvedieť viac o trepotajúcom sa hmyze, ktorý je na tomto ostrove doma. V roku 2015 výskumníci identifikovali na ostrove tri nové druhy, ktoré majú mimoriadne zaujímavé mená: policajt pruhovaný (Coeliades forestan), šidielko hodvábne (Semalea pulvina) a lesný syseľ (Ceratrichia phocion camerona).

Rovníková Guinea ponúka ďalšie miesta

Playa de Aleñá

Rovníková Guinea - Krátke info

Miestny názov: Guinea Ecuatorial
Hlavné mesto: Malabo
Úradné jazyky: španielčina, francúzština, portugalčina
Štátne zriadenie: republika
Dátum vzniku: 12. október 1968
Rozloha: 28051 km²
Časové pásmo: UTC +1:00
Mena: frank BCEAO/CFA
Kód meny: XAF
Kurz (za 1 € dostaneš): ERROR XAF
Medzinárodný kód krajiny: GNQ/GQ
Internetová doména: .gq
Predvoľba telefónneho čísla: +240

Blízke miesta do +/- 300km