Skip to content

Rozhľadňa Poledník

Tajná monitorovacia veža z obdobia studenej vojny, ktorá slúžila na odpočúvanie rádiovej komunikácie.

Približná doba čítania: 2 minúty

Rozhľadňa Poledník v Česku je dnes známa pre svoj nádherný 360-stupňový výhľad na okolité hory, ale počas studenej vojny bola táto stavba dobre stráženým vojenským tajomstvom.

Poledník

Poledník, ktorý sa nachádza v nadmorskej výške viac ako 1 310 metrov a na hraniciach s Nemeckom, bol dokonale vhodný na vybudovanie základne rádiovej rozviedky. V 60. rokoch 20. storočia bola postavená výšková budova vybavená komunikačnou technológiou. Nasledujúcich niekoľko desaťročí slúžila na sledovanie rádiových depeší z pevniny a mora.

Zo strategických dôvodov bola na mnohých mapách úplne vynechaná alebo nesprávne zakreslená. V kombinácii s jej polohou vo vojenskej oblasti to znamenalo, že až do Nežnej revolúcie v roku 1989 bola pomerne neprístupná. Potom bolo miesto opustené a o viac ako desať rokov neskôr ho prevzala správa parku a premenila ho na rozhľadňu, z ktorej sú viditeľné významné vrcholy ako Veľký Arber, Malý Rachel a Veľký Rachel. V budove sa nachádza aj múzeum s podrobnými informáciami o histórii regiónu.

Poledník

Česko ponúka ďalšie miesta

Česko - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Česko
Hlavné mesto: Praha
Úradné jazyky: čeština, slovenčina
Štátne zriadenie: parlamentná republika
Dátum vzniku: 1. januára 1993
Rozloha: 78866 km²
Časové pásmo: UTC +2:00
Mena: česká korun
Kód meny: CZECZ
Kurz (za 1 € dostaneš): ERROR CZECZ
Medzinárodný kód krajiny: CZ
Internetová doména: .cz
Predvoľba telefónneho čísla: +420

Blízke miesta do +/- 300km