Skip to content

Ruiny Fabrica de Chave

Stará továreň na keramiku v Boa Vista ukazuje, akú silu má piesok pri devastácii budov.

Približná doba čítania: 2 minúty

Ostrov Boa Vista je obdarený obrovským množstvom zeminy, ktorá bola kedysi základom dôležitého priemyslu. Hovorí sa, že ho osídlili potomkovia zotročených ľudí, ktorí boli na ostrov odvezení ako pastieri kôz. Fabrica de Chaves bola kedysi dominantnou keramickou továrňou na ostrove.

Fabrica De Chave

Na začiatku 20. storočia však tento priemysel upadol. Keď sa budovy prestali udržiavať, z veľkej časti schátrali. Hovorí sa, že to bolo aspoň čiastočne spôsobené vplyvom unášaného piesku na pomerne slabé strešné konštrukcie. Piesočné duny na ostrove sú dôležitým prvkom a ich ekosystémy sú veľmi dynamické.

Fabrica De Chave

Po veľkej dune, ktorá spôsobila škody, je dnes už len málo stôp. Najzreteľnejšou zostávajúcou štruktúrou je veľký komín, ktorý je viditeľný z niekoľkých kilometrov. Prvá úspešná továreň na výrobu keramiky na ostrove po mnohých rokoch bola navrhnutá ako škola na školenie hrnčiarov.

Fabrica De Chave

V súčasnosti vznikli ďalšie keramické dielne menšieho formátu. Z vrcholu súboru schodov v zadnej časti “školy”, ktoré vedú na skalnatú plošinu, možno pozorovať pobrežie a mestský cintorín a vidieť komín Fabrica de Chaves, ktorý tvorí miestnu dominantu vedľa pláže Chaves.

Kapverdy ponúka ďalšie miesta

Kapverdy - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Cabo Verde
Hlavné mesto: Praia
Úradné jazyky: portugalčina
Štátne zriadenie: republika
Dátum vzniku: 5. júla 1975
Rozloha: 4033 km²
Časové pásmo: UTC -1:00
Mena: kapverdské escudo
Kód meny: CVE
Kurz (za 1 € dostaneš): 110.27 CVE
Medzinárodný kód krajiny: CPV/CV
Internetová doména: .cv
Predvoľba telefónneho čísla: +238

Blízke miesta do +/- 300km