Skip to content

Fogo

Pico do Fogo je sopka na ostrove Fogo. Fogo znamená oheň. Nie nadarmo, pretože sopka Fogo je stále aktívna.

Približná doba čítania: 3 minúty

Tento ostrov sa momentálne nachádza nad sopečnou horúcou škvrnou, ktorá vytvorila celé súostrovie. Je to zároveň najmladší ostrov Kapverd, podľa odhadov má len okolo 100 000 rokov. Od svojho vzniku stratovulkán na Fogu narástol do výšky takmer 3 000 metrov.

Pico do Fogo

Masívna kaldera sopky má priemer niekoľko kilometrov a z troch strán ju ohraničujú strmé, takmer vertikálne útesy. Na východe sa však otvára do mora. Kráter na vrchole sopky naposledy vybuchol pred viac ako 200 rokmi, no objavili sa aj novšie erupcie z prasklín na úbočiach hlavného kužeľa.

Pozoruhodné je, že priamo v kaldere kedysi žila malá kreolská komunita, ktorá sa živila pestovaním viniča a ďalšieho ovocia na malých kúskoch sopečnej pôdy. Nazývala sa Chã das Caldeiras a tvorilo ju asi 700 ľudí žijúcich v dvoch dedinách Portela a Bangaeira. V roku 1995 ohrozila sídla nová erupcia. Lávový prúd tesne minul obydlia, zničil však časť poľnohospodárskeho družstva. Počas ďalšieho výbuchu trvajúceho od decembra 2014 do februára 2015 však už komunita také šťastie nemala. Domy postupne pohltila láva a jediná cesta do kaldery ostala zničená. Našťastie bol prúd taký pomalý, že sa nikto nezranil a dedinčania dokázali zachrániť väčšinu svojho najcennejšieho majetku, kým ich domy pred očami padli za obeť láve.

Pico do Fogo

Evakuované obyvateľstvo si muselo nájsť nové ubytovanie mimo kaldery. Niekoľko húževnatých sa však čoskoro vrátilo a opäť sa otvorilo aj penzióny stojace na ešte vždy teplej láve, ktorá pokryla predchádzajúce budovy.

Vinárske družstvo bolo zničené, a tak jediným zdrojom príjmu je dnes turizmus. Návštevníci sem tiež chodia pre lezenie na Pico de Fogo. Na takéto výlety vás vezmú miestni horolezeckí sprievodcovia.

Atmosféru dotvárajú zničené dediny, v ktorých občas trčia z lávy len strechy domov, pozostatky tragického mesta duchov.

Pico do Fogo

Kapverdy ponúka ďalšie miesta

Kapverdy - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Cabo Verde
Hlavné mesto: Praia
Úradné jazyky: portugalčina
Štátne zriadenie: republika
Dátum vzniku: 5. júla 1975
Rozloha: 4033 km²
Časové pásmo: UTC -1:00
Mena: kapverdské escudo
Kód meny: CVE
Kurz (za 1 € dostaneš): 110.27 CVE
Medzinárodný kód krajiny: CPV/CV
Internetová doména: .cv
Predvoľba telefónneho čísla: +238

Blízke miesta do +/- 300km