Skip to content

Autentická zelená keramika z Tamegroute

Keramika je hlavnou činnosťou v údolí Draa, siaha do veľmi starých čias a odhaľuje stopy remeselnej kultúry a ovplyvňovania vrátane remesiel z Fezu a Marrákeša.

Približná doba čítania: 2 minúty

Na okraji saharskej púšte leží Tamegroute, malá dedinka s bohatou a živou históriou. Zakladatelia chceli povýšiť status dediny na mesto a zhromaždili remeselníkov, ktorí sa špecializovali na hrnčiarstvo. Tamegroute je dodnes dedinou, v ktorej žije sedem rodín hrnčiarov, z ktorých každá vlastní jednu pec a vlastný ateliér. Vyrábajú keramiku v charakteristickom zelenom odtieni, ktorej remeselná zručnosť a šikovnosť je pre tento región nádherne autentická.

Remeselníci získavajú všetky suroviny z prírody. Hlina sa zbiera z neďalekých palmových hájov kopaním hlbokých jám v zemi až do hĺbky desiatich metrov. Je to nebezpečná praktika a v priebehu rokov si vyžiadala životy niekoľkých robotníkov. Ako palivo do pecí sa väčšinou používajú palmové konáre, hoci niekedy sa pridávajú aj tamariškové a eukalyptové triesky, ktoré zostali po miestnych tesároch.

Tamegroute, Maroko

Charakteristická zelená glazúra obsahuje vysoký podiel mangánu, oxidu kremičitého, kobaltu, prímes medi, jačmennej múky a osobitného druhu horniny, ktorá sa nachádza v miestnych baniach vzdialených niekoľko sto kilometrov. Táto zmes sa zmieša s vodou v obrovskej miske a nechá sa zhruba týždeň hustnúť. Ale práve proces vypaľovania je považovaný za kľúčový pre viacodtieňovú zelenú farbu, ktorú sa zatiaľ nepodarilo nikde inde zopakovať. Keramika pečie v jednej zo siedmich pecí v Tamegroute pri vysokej teplote, a ak by ste stáli kúsok za dedinou, tmavý charakteristický dym z týchto pecí by ste videli už z diaľky.

“Farba nikdy nevybledne. Dokonca ani pri vystavení teplu alebo vlhkosti sa nezmení.”

Tamegroute, Maroko

Maroko ponúka ďalšie miesta

Maroko - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Al Maghrib
Hlavné mesto: Rabat
Úradné jazyky: arabčina
Štátne zriadenie: konštitučná monarchia
Dátum vzniku: 2. marec 1956
Rozloha: 446550 km²
Časové pásmo: UTC +1:00
Mena: marocký dirham
Kód meny: MAD
Kurz (za 1 € dostaneš): 10.685 MAD
Medzinárodný kód krajiny: MAR/MA
Internetová doména: .ma
Predvoľba telefónneho čísla: +212

Blízke miesta do +/- 300km