Skip to content

Slnečné hodiny Džantar Mantar

Najväčšie slnečné hodiny sveta boli postavené už v 18. storočí v Indii a dodnes ich nikto neprekonal

Približná doba čítania: 2 minúty

Bez predchádzajúceho vysvetlenia pôsobí 27 metrov vysoký Samrat Yantra alebo “najvyšší nástroj” len ako schodisko, ktoré nikam nevedie. To sa nachádza na stavbe pripomínajúcu U-rampu pre skateboardistov. Drevené dvere na najnižšom poschodí a malá pagoda na vrchole sú rovnako nič nehovoriace. Pôsobivosť konštrukcie oceníš, až po tom keď zistíš jej funkciu. Jedná sa o najväčšie slnečné hodiny sveta, ktoré boli postavené v 18. storočí a čas ukazujú s presnosťou do dvoch sekúnd.

Džaj Singh II., ktorý sa stal vládcom kráľovstva Amber (dnešný Džajpur) vo veku len 11 rokov, mal záľubu v staviteľstve, matematike a astronómii. Sám v 20. rokoch 18. storočia vytvoril plány a nechal postaviť mesto Džajpur. Taktiež nechal v severnej Indii vystavať päť observatórií. Najväčšie z nich, postavené medzi rokmi 1727-1734, sa nachádza v jeho rodisku Džajpuru a je taktiež tou najlepšie dochovanou.

Džantar Mantar alebo “početný inštrument” tvorí niekoľko budov, ktoré majú za úlohu určovať čas, predvídať zatmenie a monzúny a zaznamenávať pohyb nebeských telies. Všetky boli postavené podľa hinduistických a islamských znalostí astronómie a sú neuveriteľne presné.

India ponúka ďalšie miesta

India - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: India
Hlavné mesto: Naí Dillí
Úradné jazyky: hindčina, angličtina, 21 miestnych jazykov
Štátne zriadenie: federatívna parlamentná republika
Dátum vzniku: 26. júl 1950
Rozloha: 3287263 km²
Časové pásmo: UTC +5:30
Mena: indická rupia
Kód meny: INR
Kurz (za 1 € dostaneš): 88.855 INR
Medzinárodný kód krajiny: IND/IN
Internetová doména: .in
Predvoľba telefónneho čísla: +91

Blízke miesta do +/- 300km