Skip to content

Jal Mahal

Viac ako polovica tohto indického paláca je utopená, ale o to veľkolepejšie vyzerá.

Približná doba čítania: 2 minúty

Jal Mahal (alebo “Vodný palác”) sa nachádza uprostred jazera Man Sagar, umelo vytvorenej nádrže z roku 1596, a zdá sa, že je len jednoposchodový, hoci pod vodou sa skrývajú ďalšie štyri poschodia budovy.

Jal Mahal, India

Hoci sa názov prekladá ako “Vodný palác”, budova ako taká nikdy nebola zamýšľaná ako palác, ale bola koncipovaná ako lovecký zámoček pre miestneho rádžu. V 16. storočí veľké sucho podnietilo miestnych obyvateľov k vytvoreniu priehrady, čím vzniklo jazero, ktoré zatopilo spodné časti zámku.

Jal Mahal, India

V 18. storočí bol vodný zámok zrekonštruovaný a plocha jazera bola rozšírená. Počas veľkej časti histórie chrámu sa návštevníci mohli prepravovať gondolami po vodách jazera, aby navštívili historický falošný palác. Strecha stavby dokáže udržiavať zeleň a z brehu to takmer vyzerá, akoby sa zámok stále používal.

Jal Mahal, India

Dnes je budova pre turistov neprístupná, hoci sa plánuje jej prestavba na reštauráciu. Návštevníci, ktorí si chcú budovu pozrieť, sa musia uspokojiť s pohľadom z pevniny, ktorý je ešte veľkolepejší večer, keď je starobylý Vodný palác osvetlený, akoby sa tam práve odohrávalo nejaké tajné večerné podujatie.

India ponúka ďalšie miesta

India - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: India
Hlavné mesto: Naí Dillí
Úradné jazyky: hindčina, angličtina, 21 miestnych jazykov
Štátne zriadenie: federatívna parlamentná republika
Dátum vzniku: 26. júl 1950
Rozloha: 3287263 km²
Časové pásmo: UTC +5:30
Mena: indická rupia
Kód meny: INR
Kurz (za 1 € dostaneš): 88.855 INR
Medzinárodný kód krajiny: IND/IN
Internetová doména: .in
Predvoľba telefónneho čísla: +91

Blízke miesta do +/- 300km