Skip to content

Jazero Siliserh

Vo vyprahnutej oblasti je toto nádherné jazero v kopcoch Aravalli nečakaným potešením.

Približná doba čítania: 3 minúty

V indickom vyprahnutom štáte Radžastan by si asi nečakal, že narazíš na jazero. Toto údolie s kopcami Aravalli po oboch stranách je však prirodzenou zásobárňou vody, ktorá kaskádovito steká z hôr. O to, aby tu voda zostala, sa stará bandh (priehrada) vo vodnej nádrži s názvom Siliserh Lake.

Toto jazero, ktoré dal v roku 1845 vybudovať vtedajší kráľ Alwaru, maharadža Vinay Singh, sa po dobrom monzúnovom počasí môže rozprestierať na ploche takmer až 10 km². Siliserh je sčasti prírodné a sčasti umelo vytvorené jazero. Z jazera do mesta bol vybudovaný 15-kilometrový akvadukt, ktorý uspokojoval potreby ľudí po vode, čo vypovedá o pokrokovom kráľovi a šikovných architektoch.

Okrem priehrady, ktorá vytvorila jazero, maharadža postavil palác pre svoju kráľovnú Shila, ktorá dala jazeru meno Silierh. Takmer ako orlie hniezdo stojí palác na kopci, ktorý vyčnieva do jazera a ponúka nerušený výhľad na vodu a jej ostrov v tvare hviezdy. Jednou z najprekvapujúcejších vecí na tomto konkrétnom kopci, na ktorom sa palác nachádza, je, že keď v drsnom a dlhom lete vyschne všetka vegetácia a všetky okolité kopce sa sfarbia do matnej fialovej, tento kopec zostáva bujne zelený.

Dnes palác sa prevádzkuje ako hotel RTDC, oddelenie cestovného ruchu štátu Radžastan. V pokojných vodách sa môžeš plaviť na člne (s malým rizikom, že narazíš na krokodíla alebo dva, ako upozorňuje oznam umiestnený vedľa požičovne člnov), ale kúpanie v jazere je zakázané. Prepad jazera sa vlieva do rybníka, ktorý bol kedysi hlavným sídlom ministerstva rybolovu, ale teraz sa využíva na pestovanie lotosu. Čo ešte treba zlepšiť, je celková údržba a renovácia záhrady na vrchole priehrady. Až do 70. rokov 20. storočia bola záhrada obľúbeným miestom na pikniky, odvtedy však smutne chátra. Stále dúfajú, že sa úrady jedného dňa prebudia a vrátia jej pôvodnú slávu.

Jazero Siliserh

India ponúka ďalšie miesta

India - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: India
Hlavné mesto: Naí Dillí
Úradné jazyky: hindčina, angličtina, 21 miestnych jazykov
Štátne zriadenie: federatívna parlamentná republika
Dátum vzniku: 26. júl 1950
Rozloha: 3287263 km²
Časové pásmo: UTC +5:30
Mena: indická rupia
Kód meny: INR
Kurz (za 1 € dostaneš): 88.855 INR
Medzinárodný kód krajiny: IND/IN
Internetová doména: .in
Predvoľba telefónneho čísla: +91

Blízke miesta do +/- 300km