Skip to content

Bayt Baws

Takmer opustená židovská osada leží na vrchole kopca v srdci Jemenu.

Približná doba čítania: 2 minúty

Táto takmer opustená osada sa nachádza na vrchole kopca. Na troch stranách má strmé svahy, ktoré pôsobili ako prirodzená obrana, takže ľahko prístupná je len južná strana, kde sa nachádza jediná brána do dediny. Nič z toho však nie je výnimočné, podobných dedín na vrchole kopca nájdete po celom Jemene veľa.

Dedina vyniká tým, že ide o opustenú, zväčša židovskú osadu v srdci Jemenu. Dedinu založili Bawsiti počas Sabejského kráľovstva.

O tom, kedy presne sa židovská komunita prvýkrát dostala do Jemenu, sa vedú spory. Jedna z teórií tvrdí, že kráľ Šalamún poslal do Jemenu niekoľko obchodníkov a niektorí z nich sa tam usadili. Iná teória hovorí, že jemenské kmene konvertovali na judaizmus po návšteve kráľovnej zo Sáby u kráľa Šalamúna. A ďalšia teória určuje príchod Židov do Jemenu na rok 1451 pred Kristom. Jedinou istotou je, že najstarší archeologický záznam o židovskej komunite žijúcej v Jemene pochádza z roku 110 pred Kristom.

Ale hoci žili v Jemene už celé stáročia, väčšina jemenskej židovskej komunity sa presťahovala do Izraela v rokoch 1949 a 1950 počas operácie Čarovný koberec a časť ďalších v roku 1959, zatiaľ čo menšina sa presťahovala do Spojených štátov. Ďalší ľudia opustili osadu Bayt Baws v 90. rokoch 20. storočia po tom, ako urbanizácia spôsobila, že mesto Saná pohltilo pôdu v jej okolí.

Dnes Bayt Baws pozostáva zo zanedbaných hlinených domov, ktoré sa pomaly rozpadávajú, a z úzkych uličiek kľukatiacich sa medzi múrmi komplexu. Väčšina brán vedúcich do dvorov je otvorená. Treba však byť opatrný, pretože niektoré opustené časti môžu byť nebezpečné.

Jemen ponúka ďalšie miesta

Jemen - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: al-Jaman
Hlavné mesto: Saná
Úradné jazyky: arabčina
Štátne zriadenie: pluralitná republika
Dátum vzniku: 22. mája 1990
Rozloha: 527968 km²
Časové pásmo: UTC +3:00
Mena: jemenský rial
Kód meny: YER
Kurz (za 1 € dostaneš): 268.132 YER
Medzinárodný kód krajiny: YEM
Internetová doména: .ye
Predvoľba telefónneho čísla: +967

Blízke miesta do +/- 300km