Skip to content

Panna Meena ka Kund

 Približná doba čítania: 2 minúty

Ámer je predmestie Jaipur v Rajasthan, ktoré vzniklo v stredoveku. Dnes väčšina cestovateľov, ktorí navštívia Amer, prichádza, aby si pozrela slávnu pevnosť Amber. Mnohí však nevedia, že hneď vedľa mohutného hradu sa nachádzajú žlto sfarbené schody, ktoré boli postavené v 16. storočí.

Stupňovité studne nie sú v štáte Rajasthan žiadnou novinkou, keďže polovica jeho územia sa nachádza v suchej púštnej oblasti. Mnohí miestni obyvatelia sa domnievajú, že Panna Meena ka Kund bola postavená preto, aby obyvatelia Améru mohli získavať vodu, ktorá sa neskôr používala v mnohých chrámoch v okolí. Ženy sem chodili aj preto, aby si naplnili kanvice vodou na domáce práce. Okrem toho bola Panna Meena ka Kund miestom odpočinku pre mnohých cestujúcich – obchodníkov aj svätcov – pretože teplota vo vnútri stupňovitej studne je výrazne nižšia.

Studňa so schodami, Amer

Panna Meena ka Kund je schodisko štvorcového tvaru s priľahlými schodmi zo všetkých štyroch strán a miestnosťou na severnej stene. Predpokladá sa, že táto miestnosť sa používala na náboženské obrady pred svadbami alebo v dňoch obľúbených sviatkov.

Panna Meena ka Kund nepatrí medzi najväčšie stupňovité studne v Rajasthan, ale stojí za návštevu. Posledné dve desaťročia sa o túto stupňovitú studňu stará miestny komunálny úrad, a tak tu nájdete mnoho cestovateľov, ktorí si sem chodia robiť pekné fotografie.

India - Krátke info

Miestny názov: India
Hlavné mesto: Naí Dillí
Úradné jazyky: hindčina, angličtina, 21 miestnych jazykov
Štátne zriadenie: federatívna parlamentná republika
Dátum vzniku: 26. júl 1950
Rozloha: 3287263 km²
Mena: indická rupia
Kód meny: INR
Kurz (za 1 € dostaneš): 80.727 INR
Medzinárodný kód krajiny: IND/IN
Internetová doména: .in
Predvoľba telefónneho čísla: +91

Blízke miesta do +/- 300km