Skip to content

Fatehpur Sikri

Cisárske hradné mesto, ktoré zahŕňalo kultúrne prvky z celej Mughalskej ríše, bolo opustené v roku, keď bolo dokončené. 

Približná doba čítania: 3 minúty

Ružové kopule pretínajú mliečne mraky. Starobylé mughalské mesto Fatehpur Sikri sa rozkladá na ohromnej pláni medzi horčicovými poľami. Na skalnatej plošine na juhozápad od Ágry ho nechal vystavať v roku 1572 cisár Akbar. Panovník bol vo veku 26 rokov stále bezdetný a obával sa, že sa nedočká následníka trónu. Vyhľadal preto slávneho mudrca, ktorý mu zvestoval, že sa mu narodí syn. O rok neskôr sa predpoveď vyplnila. Panovník chcel mať svätého muža po svojom boku, preto sa rozhodol presunúť hlavné mesto ríše k pahorku Sikri, kde mudrc býval.

Palác v Indii

Osvietený a zbožný panovník Akbar, ktorý bol taktiež milovníkom umenia, budoval mesto podľa svojich predstáv s jemnými prvkami arabskej, perzskej a hinduistickej kultúry. Pri pohľade na strohé kamene je obtiažne si predstaviť, ako kedysi v paláci rinčali zbrane stráže a na dvore panoval rušný spoločenský život. Nič-menej nápaditá architektúra dodnes svedčí o sofistikovanej mughalskej kultúry. Keď prejdete vstupnou bránou Fatehpur Sikri, ruch a farby priľahlej dediny sa náhle rozplynú. Za obranným valom sa okolo rozľahlej esplanády nachádzalo letné i zimné sídlo, palác Akbarových manželiek (prvý bola kresťanka, druhá hinduistka a tretia muslimka), mešity, pavilóny, kryté altánky a labyrint chodieb lemovaných stĺpmi, baldachýnmi a ozdobnými oknami. Ružový kameň je opracovaný rovnako detailne ako drevo. Dômyselné riešenie priestoru Fatehpur Sikri významne ovplyvnilo ďalšie indické mesta, najmä Dillí.

Palác v Indii

Akbar tu žil so svojim háremom. Spoločne s celým dvorom tu bývali 12 rokov medzi rokmi 1573 a 1585, než sa panovník vydal bojovať s afganskými kmeňmi a usadil sa v Láhaur. Znovu kráľovsky dvor v Fatehpur Sikri sídlil niekoľko mesiacov v roku 1619. Akbarov syn Džahángír sa sem uchýlil, aby unikol morovej epidémii, ktorá vypukla v Ágre. Kvôli niekoľko rokom trvajúcemu suchu ale vyschlo umelé jazero a sním i zásoby vody a panovník miesto nadobro opustil. To sa pomaly začalo rozpadať v prach. Na konci 19. storočia bolo dlho zabudnuté bývalé hlavné mesto znovu objavené. Do tej doby tu prebývali len opice, veveričky a vrany. Mesto duchov sa rozkladá okolo majestátnej mudrcovej hrobky z tesaného mramoru na prázdnom nádvorí veľkej mešity. Predsa práve vďaka svätému mužovi Fatehpur Sikri uzrelo svetlo sveta.

Palác v Indii

India ponúka ďalšie miesta

India - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: India
Hlavné mesto: Naí Dillí
Úradné jazyky: hindčina, angličtina, 21 miestnych jazykov
Štátne zriadenie: federatívna parlamentná republika
Dátum vzniku: 26. júl 1950
Rozloha: 3287263 km²
Časové pásmo: UTC +5:30
Mena: indická rupia
Kód meny: INR
Kurz (za 1 € dostaneš): 89.373 INR
Medzinárodný kód krajiny: IND/IN
Internetová doména: .in
Predvoľba telefónneho čísla: +91

Blízke miesta do +/- 300km