Skip to content

Sultánov palác Al Kathiri

Jedna z najväčších stavieb z nepálených tehál na svete.

Približná doba čítania: 3 minúty

Mesto Seiyun je jedným z najväčších miest v jemenskom regióne Hadhramaut. Mesto Shibam, známe vysokou koncentráciou výškových hlinených budov, je vzdialené len 20 kilometrov. Aj keď Seiyun nemá taký ikonický status ako susedné mesto, nachádza sa tu jedna z najväčších hlinených stavieb na svete: Sultánov palác Al Kathiri (známy aj ako Seiyunský palác). Tento sedemposchodový palác sa môže pochváliť celkovo 45 izbami. Pod bielym náterom sa skrýva stavba postavená podľa starovekých postupov stavania z nepálených tehál.

Hoci na tomto mieste existovala oveľa staršia vojenská stavba, výstavba paláca Sultan Al Kathiri v podobe, v akej sa zachovala do 21. storočia, bola dokončená v 20. rokoch 20. storočia. Prívlastok Kathiri odkazuje na sultanát Kathiri, ktorý začal vládnuť tejto časti Hadhramautu v roku 1395 a jeho hlavným mestom bol Seiyun. Osudy tohto sultanátu v priebehu rokov postupne upadali a na začiatku 20. storočia sa ocitol tvárou v tvár relatívne novému hráčovi na jemenskej politickej scéne: Britskému impériu.

Aden bol od roku 1839 britským protektorátom, ale jeho moc sa obmedzovala na mesto Aden a jeho bezprostredné okolie. V 20. rokoch 20. storočia sa však hranice britského protektorátu rozšírili na väčšinu územia Hadhramautu. Sultanát, ktorého moc bola značne obmedzená, prežil až do svojho začlenenia do Južného Jemenu v roku 1967. Palác sultána Al Kathiriho je zďaleka najtrvácnejšou stavbou, ktorá zostala po sultanáte Kathiri.

قصر الكثيري

Dvere tohto paláca boli otvorené pre verejnosť v roku 1984 a nakoniec boli zatvorené v roku 2011 z dôvodu rozširovania al-Káidy v Hadhramaute. Palác bol v ohrození počas celého konfliktu, ktorý sužoval Jemen v nasledujúcich rokoch, ale našťastie to malo na palác len mizivý vplyv. Časom si však aj zanedbávanie vyžiadalo svoju daň a povodeň v roku 2020 exponenciálne zvýšila riziko jeho zrútenia. Po tejto udalosti Saudská Arábia v spolupráci s UNESCO sponzorovala program jeho obnovy.

O význame tejto stavby svedčí aj rozhodnutie jemenskej vlády nechať palác Sultan Al Kathiri vyobraziť na svojich bankovkách v hodnote 1 000 rijálov.

Bankovka Jemen

Jemen ponúka ďalšie miesta

Jemen - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: al-Jaman
Hlavné mesto: Saná
Úradné jazyky: arabčina
Štátne zriadenie: pluralitná republika
Dátum vzniku: 22. mája 1990
Rozloha: 527968 km²
Časové pásmo: UTC +3:00
Mena: jemenský rial
Kód meny: YER
Kurz (za 1 € dostaneš): 268.962 YER
Medzinárodný kód krajiny: YEM
Internetová doména: .ye
Predvoľba telefónneho čísla: +967

Blízke miesta do +/- 300km