Skip to content

Podmorský vodopád

Podmorský vodopád alebo nádherný očný klam? A nie je to jedno? Je to proste nádhera!

Približná doba čítania: 2 minúty

Vodopády vznikajú na výškovo rozdielnych skalných stupňoch riek a potokov, väčšinou v dôsledku erózie. Môžu sa však vytvoriť aj v hlbinách morí a oceánov? Maurícius je dobrým príkladom toho, že veru áno, aj keď útvar nachádzajúci sa v juhozápadnej časti hlavného ostrova je skôr istým optickým klamom.

Dokonalú ilúziu vytvárajú podvodné prúdy, ktoré unášajú ľahký piesok a usadeniny nachádzajúce sa na morskom dne do hlbšej rokliny. Úkaz je zarážajúci predovšetkým z výšky (preto sa sem pravidelne organizujú lety vrtuľníkom), z vodnej hladiny je menej viditeľný. Iný obraz sa zase naskytá z 556 metrov vysokej bazaltovej skaly na polostrove Le Morne, ktorá sa týči nad vodami Indického oceána priamo na pobreží. Maurícius objavili už v 10. storočí arabskí moreplavci, ktorých ostrov (a “falošný vodopád”) svojou krásou načisto očaril.

Kultúrna krajina Le Morne je zapísaná aj na zozname svetového dedičstva. Horná časť jej čadičového monolitu tvorí obrovské 12-hektárové územie (spestrené rôznymi nerovnosťami). Na jeho strmých svahoch nájdeme početné jaskyne a lagúna obmývajúca horu je senzačným turistickým lákadlom. V 19. storočí sa na ostrov uchýlili zbehlí otroci. Po zrušení úradu pre rozdiely medzi ľuďmi sa policajti 1. februára 1835 vydali pohľadať utečencov, aby im oznámili, že sa stali voľnými. Tí si však ich príchod zle vysvetlili a vrhli sa zo skaly do náručia istej smrti. 1. februára si odvtedy miestni každoročne pripomínajú zrušenie otroctva.

Reálne zobrazenie podmorského vodopádu si môžeš priamo pozrieť i na Google mapách.

Maurícius ponúka ďalšie miesta

Nenašli sme žiadne ďalšie súvisiace miesta

Maurícius - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Mauritius
Hlavné mesto: Port Louis
Úradné jazyky: angličtina
Štátne zriadenie: republika
Dátum vzniku: 12. marec 1968
Rozloha: 2040 km²
Časové pásmo: UTC +4:00
Mena: maurícijská rupia
Kód meny: MUR
Kurz (za 1 € dostaneš): 49.414 MUR
Medzinárodný kód krajiny: MUS/MU
Internetová doména: .mu
Predvoľba telefónneho čísla: +230