Skip to content

Minaret mešity Al-Muhdhar

Najvyšší minaret v Jemene je 45 metrov vysoký a celý z blata.

Približná doba čítania: 2 minúty

Starobylé mesto Tarím, ktoré sa nachádza v jemenskom údolí Hadhramaut, je všeobecne uznávané ako centrum náboženstva, kultúry a vedy, a najmä ako dôležité centrum teologických a právnych štúdií. Centrom historického mesta je mešita Al-Muhdhar, presnejšie jej minaret.

Výrazný biely minaret mešity Al-Muhdhar – úzka špicatá veža, z ktorej sa moslimovia zvolávajú na modlitbu – sa týči do výšky viac ako 45 metrov, čo z neho robí najvyššiu vežu v celom Tarime a v skutočnosti najvyšší minaret v celom Jemene.

Mešita Almihdhar, Jemen

Tarim je tiež miestom, kde sa rôzne architektonické štýly spájajú do novej podoby, a minaret mešity Al-Muhdhar nie je výnimkou. Minaret má štvorcovú základňu a vnútorné schodisko vedie až na vrchol stavby, ktorá je v súlade s tradíciou regiónu celá z bahna. Vonkajšiu časť minaretu pokrýva vápenná omietka, ktorá mu dodáva žiarivo bielu farbu, ktorá tak vyniká na pozadí skalnatého pohoria.

Jedinečný minaret navrhli Abu Bakr bin Shihab a Alawi Al Mash’hūr, dvaja miestni spisovatelia, a jeho stavba bola dokončená v roku 1914. Mešita je pomenovaná po Omarovi Al’Muhdarovi, významnom tarímskom vodcovi z 15. storočia.

Jemen ponúka ďalšie miesta

Jemen - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: al-Jaman
Hlavné mesto: Saná
Úradné jazyky: arabčina
Štátne zriadenie: pluralitná republika
Dátum vzniku: 22. mája 1990
Rozloha: 527968 km²
Časové pásmo: UTC +3:00
Mena: jemenský rial
Kód meny: YER
Kurz (za 1 € dostaneš): 266.631 YER
Medzinárodný kód krajiny: YEM
Internetová doména: .ye
Predvoľba telefónneho čísla: +967

Blízke miesta do +/- 300km